17.07.2018

Wkrótce remont elewacji Domu im. J. Piłsudskiego w Krakowie

Dom im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Dom im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont konserwatorski elewacji Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach. Na czas prac budynek od strony Błoń zostanie przysłonięty banerem z wizerunkiem marszałka o wymiarach 12 na 13 metrów.

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie podpisał we wtorek umowę z Przedsiębiorstwem Remontowo-Budowlanym AGAD z Torunia na remont konserwatorski elewacji połączony z wymianą stolarki okiennej. Przewidziany koszt prac to 2 mln 29 tys. zł. Pieniądze będą pochodzić z budżetu miasta.

Zgodnie z wytycznymi konserwatora elewacja Domu im. J. Piłsudskiego ma odzyskać pierwotny wygląd i jasnoszary kolor, jaśniejszy od obecnego. Zniknie nałożona w czasach PRL-u warstwa tynku tzw. baranka, a oryginalna elewacja zostanie zabezpieczona.

"Chcemy rozpocząć prace jak najszybciej. Mamy nadzieję, że przygotowania polegające m.in. na ustawieniu rusztowań ruszą już w przyszłym tygodniu" – powiedział PAP Dariusz Nowak z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. Dodał, że wymiana stolarki okiennej będzie uzależniona od współpracy ze Związkiem Legionistów Polskich, który zajmuje Dom im. Józefa Piłsudskiego. "Związek został poinformowany o umowie podpisanej z wykonawcą i poproszony o udostępnienie pomieszczeń oraz umożliwienie poboru energii elektrycznej i wody" – mówił Nowak.

Większość prac ma być wykonana przed przypadającym 11 listopada stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, a cała umowa zrealizowana w tym roku.

Na czas remontu Domu im. Józefa Piłsudskiego na elewacji budynku od strony Błoń zostanie umieszczony baner z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego o wymiarach 12 m na 13 m. Wykonawca remontu Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane AGAD z Torunia to firma z ponad 30-letnią tradycją, ma na swoim koncie m.in. projekty budowlane wykonane przy zamku Książ w Wałbrzychu, zamku w Łańcucie i zamku w Wilanowie.

Dom im. Józefa Piłsudskiego, zwany także Domem Legionisty, powstał w latach 30. XX wieku na krakowskich Oleandrach, skąd w 1914 r. wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa. Decyzję o jego budowie podjęli dawni legioniści na I Zjeździe Związku Legionistów Polskich w 1922 roku, którzy na ten cel przekazywali własne fundusze. Teren pod budynek przekazały władze Krakowa. Modernistyczny budynek został zaprojektowany przez prof. Adolfa Szyszko-Bohusza i Stefana Strojka. Projektu nie udało się zrealizować w całości przed wybuchem II wojny światowej.

Od początku lat 90. XX wieku Dom im. J. Piłsudskiego jest siedzibą Związku Legionistów Polskich, którego komendantem jest Krystian Waksmundzki. Miasto Kraków od wielu lat zabiega o odzyskanie budynku. W marcu tego roku krakowski Sąd Okręgowy oddalił wniosek Związku Legionistów Polskich o zasiedzenie w tym budynku. Związek złożył od tego wyroku apelację, która zostanie rozpoznana najprawdopodobniej we wrześniu.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.