12.01.2020

Władze Poznania o przyszłości Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Fot. PAP/M. Zakrzewski Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Fot. PAP/M. Zakrzewski

Muzeum Powstania Wielkopolskiego nie będzie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zapewniły w oświadczeniu władze miasta Poznania. Miasto nie wyklucza natomiast, że placówka będzie współpracować z Muzeum Narodowym przy organizacji wystaw.

Władze Miasta Poznania wydały oświadczenie wskazując, że „w przestrzeni publicznej pojawiają się przekłamania dotyczące przyszłości Muzeum Powstania Wielkopolskiego”. Sprawę opisała pod koniec ub. tygodnia „Gazeta Wyborcza” sugerując, że „PiS chce przejąć Muzeum Powstania Wielkopolskiego”.

„Budowa nowego gmachu Muzeum Powstania Wielkopolskiego to inwestycja zakrojona na dużą skalę i ważna nie tylko dla Poznania i Wielkopolski, ale również dla całego kraju. W jej szybkim rozpoczęciu może pomóc dofinansowanie z budżetu państwa. Dlatego Miasto Poznań od początku zakładało współpracę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy realizacji projektu nowej siedziby Muzeum. Nigdy jednak nie było i nie może być mowy o przejęciu - czy to przez Ministerstwo czy to przez Muzeum Narodowe - prowadzenia tej istotnej dla poznaniaków placówki” – napisano w oświadczeniu na stronie poznańskiego magistratu.

Wskazano również, że Miasto widzi potrzebę ścisłej współpracy z Muzeum Narodowym, która – jak napisano - powinna dotyczyć wspólnego proponowania mieszkankom i mieszkańcom regionu atrakcyjnych i popularnych wydarzeń, np. w trakcie Nocy Muzeów.

„Współdziałanie może mieć też formę przygotowywania wystaw w oparciu o eksponaty wypożyczone od partnera. Taka współpraca jest niezbędna, ponieważ obiekt, który powstanie w Poznaniu, już teraz budzi zainteresowanie w całym kraju. Muzeum Powstania Wielkopolskiego w nowej siedzibie będzie placówką o znaczeniu ogólnopolskim, która musi zaoferować zwiedzającym atrakcyjną ofertę historyczną i bogaty program edukacyjny” – zaznaczono w oświadczeniu.

Koszt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma wynieść 150 mln zł. Nowy gmach ma zostać otwarty w 2024 roku. Zgodnie z założeniami 30 proc. powierzchni nowego budynku zajmie ekspozycja stała. Na pozostałych 70 proc. powierzchni znajdą się m.in. sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, a także biblioteka. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.