15.08.2020

Wojskowi piloci oddali hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej

Polskie i amerykańskie myśliwce F-16 oraz samoloty Iskra oddają hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. Warszawa, 15.08.2020. Fot. PAP/T. Gzell Polskie i amerykańskie myśliwce F-16 oraz samoloty Iskra oddają hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. Warszawa, 15.08.2020. Fot. PAP/T. Gzell

W sobotę wojskowi piloci samolotów i śmigłowców oddają hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej. Nad stolicą około południa pojawiły się polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które w powietrzu położyły flagę Polski. Przeloty odbywają się również w kilkunastu innych miastach.

W stolicy, gdzie odbywają się centralne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, około południa nad Placem Piłsudskiego pojawiły się polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które w powietrzu położyły flagę Polski.

Na niebie pojawiła się formacja 6 samolotów F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w ugrupowaniu "GROT" oraz formacja 4 samolotów F-16 z 480 Eskadry Lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pododdział aktualnie przebywa w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w ramach umowy międzynarodowej jako Aviation Detachment, realizuje wspólne szkolenie lotnicze z polskimi załogami samolotów F-16.

Resort obrony zapowiedział, że około południa wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się również w Białymstoku, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Olsztynie, Wrocławiu, Łodzi i nad Westerplatte. W Katowicach przelot Herkulesów będzie można obejrzeć kilka minut po godz. 14.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.