15.05.2018 aktualizacja 17.05.2018

Wystawa nawiązująca do 100-lecia niepodległości na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Źródło: IPN Źródło: IPN

Obradom Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który zgromadził w stolicy Górnego Śląska ok. 11 tys. gości ze świata biznesu i polityki, towarzyszą wątki związane z obchodzonym w tym roku 100-leciem polskiej niepodległości. Jednym z nich jest poświęcona temu wydarzeniu wystawa.

Do obchodzonej w tym roku rocznicy nawiązywała jedna ze ścieżek tematycznych trwającego od poniedziałku do środy kongresu, w ramach której zastanawiano się m.in. nad rolą państwa w gospodarce - zarówno w II Rzeczypospolitej, jak i obecnie. Otwarto też przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę „Ojcowie Niepodległości”.

Plenerowa ekspozycja przed katowickim Spodkiem prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 roku: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze z ich sylwetkami opatrzono biogramami po polsku i angielsku oraz licznymi fotografiami.

"Oni (bohaterowie wystawy - PAP) stoją bardzo blisko siebie; być może w realnym życiu byłoby to trudne z uwagi na ich charaktery, punkt widzenia, temperament. Ale każdemu z nich przyświecała jedna, najważniejsza idea – silne, niepodległe, demokratyczne państwo polskie" – mówił podczas otwarcia wystawy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Plansze tworzące ekspozycję zawierają także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1923 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej. Są również przedruki stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa.

Twórcy wystawy zwracają uwagę, że wśród jej bohaterów są dyplomaci, żołnierze, politycy, działacze społeczni i artysta. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami.

"Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku wolności" - podał IPN.

"Naszą intencją jest przybliżenie szerokiej publiczności wydarzeń sprzed stu lat, w wyniku których Polska wróciła na mapę polityczną Europy i zarazem uświadomienie, jak wielką wartością dla tamtego pokolenia była możliwość życia w niepodległym kraju" - wyjaśnił ideę wystawy dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder.

Prezentacja ekspozycji podczas kongresu jest częścią całorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. IPN planuje, że do końca roku wystawa odwiedzi ok. 20 miejscowości w woj. śląskim, m.in. Bieruń, Bytom, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Lędziny, Rudę Śląską, Sosnowiec, Tarnowskie Góry oraz Tychy. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.