29.10.2018

Wystawa poświęcona bohaterom odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum Poczty i Telekomunikacji

 „Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości” „Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości”

Walory filatelistyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości będzie można od wtorku oglądać na wystawie „Legioniści, Pocztowcy, Wodzowie – Bohaterowie Polskiej Niepodległości” we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Jak poinformowała PAP Joanna Kwaśna z działu edukacji i promocji Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, celem wystawy, oprócz uświetnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest pokazanie wkładu Legionów, pracowników poczty, telegrafistów i mężów stanu w walce o wolność.

Na wystawie zaprezentowany zostanie dawno nieeksponowany „Zbiór Legionów Polskich” autorstwa uznanego przedwojennego filatelisty Włodzimierza Polańskiego. W jego skład wchodzą całostki pocztowe opatrzone stemplami poczty polowej i cenzury legionowej, koperty listów, druki, nalepki oraz znaczki pocztowe o tej tematyce.

„Powyższa kolekcja była wystawiana po raz pierwszy w lutym 1928 r. w Warszawie, tj. w roku dziesięciolecia istnienia II Rzeczypospolitej. Od tego momentu minęło już 90 lat i czas więc zwiedzającym przypomnieć o jej istnieniu” – powiedziała Kwaśna.

Jak wyjaśniła, charakterystyczne w kolekcji są nalepki „Legionistom Polskim” i „na fundusz Legionów”, które miały na celu powiększenie środków finansowych Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego.

Zwiedzający zobaczą także niezrealizowane projekty konkursowe na znaczki pocztowe Królestwa Polskiego z 1917 r., a także zrealizowane i niezrealizowane projekty znaczków pocztowych emisji „Pierwsza Sesja Sejmu Ustawodawczego” z 1919 r. Pokazane zostaną także niewyemitowane projekty z Konkursu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na znaczki pocztowe z 1934 r., zorganizowanego w celu upamiętnienia wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów do Kielc.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie premiera spektaklu w reżyserii Agaty Skowrońskiej – Kartvelishvili, według  scenariusza  Błażeja Michalskiego „Urodziny Marszałka”. W spektaklu wezmą udział m.in. aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Wystawę można oglądać do 15 stycznia. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ itm/
 

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.