08.11.2018

Wystawa Wacława Szpakowskiego w Budapeszcie

Wystawa „Linie rytmiczne” Wystawa „Linie rytmiczne”

Wystawa prac Wacława Szpakowskiego „Linie rytmiczne” otwarta została w czwartek w dwóch galeriach w Budapeszcie w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Galerii Platan prezentowanych jest dziewięć rysunków Szpakowskiego tuszem, pochodzących głównie z lat 20., i jego notatki, na monitorach pokazywany jest natomiast film poświęcony jego twórczości oraz animacja pokazująca technikę tworzenia jego prac.

Linia rytmiczna to "koncepcja przedstawienia świata za pomocą linii jednakowej szerokości, załamującej się pod kątem prostym i tworzącej muzyczne rytmy" – powiedział PAP kurator wystawy Łukasz Kujawski, który jest wnukiem artysty.

Rysunki Szpakowskiego tworzone są jedną linią ciągłą, która załamując się tworzy geometryczne wzory. "Uważał, że jest to krańcowe przedstawienie świata, że nie ma już dalszej drogi w uproszczeniu prezentacji świata" – wskazał Kujawski.

Jak zaznaczył na otwarciu Igor Wójcik, dyrektor będącego głównym organizatorem wystawy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, centrum postanowiło upowszechnić twórczość Szpakowskiego, gdyż był ważnym prekursorem sztuki abstrakcyjnej, a także op-artu.

Wśród prezentowanych prac Szpakowskiego jest też zdjęcie stanowiące jego autoportret wielokrotny, powstałe w 1912 r., czyli dwa lata przed słynnym autoportretem wielokrotnym Witkacego.

W galerii Hybridart Space można natomiast zobaczyć instalacje interaktywne wykonane na podstawie rysunków Szpakowskiego.

Wystawa – jak podkreśliła na otwarciu dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska – powstała w ramach programu "Niepodległa" Muzeum Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu "Kulturalne Pomosty" Instytutu Adama Mickiewicza przy wsparciu samorządu województwa dolnośląskiego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ cyk/ mc/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.