05.10.2018 aktualizacja 06.10.2018

Zainaugurowano 2. edycję konkursu „Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów”

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podczas konferencji prasowej „Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów”. Fot. PAP/J. Turczyk Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podczas konferencji prasowej „Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów”. Fot. PAP/J. Turczyk

Proponujemy, by w obecnej edycji młodzież przypomniała bohaterów, odznaczonych Krzyżami i Medalami Niepodległości, którzy byli ofiarami totalitaryzmu niemieckiego, totalitaryzmu sowieckiego i potem komunistycznego - powiedział w piątek prezes IPN Jarosław Szarek.

"Osiemdziesiąt osiem tysięcy naszych rodaków zostało uhonorowanych takim Krzyżem i Medalem Niepodległości. (...) O to chodzi Instytutowi Pamięci Narodowej, żeby wydobyć z naszych domowych archiwów wspomnienia o ludziach, którzy zostali uhonorowani tymi odznaczeniami" - powiedział w piątek prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, inaugurując w stołecznym Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia drugą edycję konkursu "Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów". 

Chcąc uczcić tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypadającą na 2019 r. 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej zorganizował 2. edycję konkursu skierowanego do dzieci i młodzieży pn. "Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów". Konkurs ten poświęcony jest osobom, które zasłużyły się dla odzyskania przez Polskę niepodległości i w II Rzeczpospolitej zostały odznaczone Medalem lub Krzyżem Niepodległości, a jednocześnie w czasie II wojny światowej lub po niej stały się ofiarami totalitaryzmów - nazistowskiego bądź komunistycznego.  

"To rok szczególny - rok setnej rocznicy odzyskania niepodległości, ale musimy pamiętać, że przez połowę tego czasu Polska nie była państwem wolnym. Najpierw okupacja niemiecka, sowiecka, później czas komunistycznego zniewolenia. To był czas, gdy nie noszono dumnie tych Krzyży Niepodległości - często te Krzyże Niepodległości były przepustką do śmierci, bo znajdujemy tysiące naszych rodaków na listach proskrypcyjnych (...) sporządzonych przez okupanta niemieckiego i sowieckiego" - mówił prezes IPN w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia.

"Cieszy nas ogromne zainteresowanie pierwszą edycją, gdy chcieliśmy, aby młode pokolenie wydobywało ze strychów, z szuflad pamiątki po swych pradziadkach (...), aby wydobywali ze swych środowisk pamięć o tych ludziach" - podkreślił.

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz podczas piątkowej konferencji podsumował wyniki pierwszej edycji konkursu "Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej". Nagrodzono w nim 12 prac, a 11 - wyróżniono. W konkursie wzięło udział ok. 1,5 tys. uczniów z całej Polski.

Prezes Szarek zapowiedział, że nagrodami dla wszystkich laureatów pierwszej edycji konkursu będą profesjonalne warsztaty filmowe, współorganizowane z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym (FINA). Odbędą się one w dniach 12-14 listopada br.

Druga edycja konkursu "Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów" adresowana jest do ludzi młodych: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół polonijnych, studentów oraz członków organizacji młodzieżowych. Ma on na celu zainspirowanie młodzieży do poszukiwań w swoich miejscowościach i lokalnych środowiskach osób zasłużonych w walce o niepodległość.

Do zadań uczestników konkursu będzie należało: zebranie informacji o swoim bohaterze; zaprezentowanie ich w formie plakatu lub filmu edukacyjnego (vloga); upowszechnienie wyników swej pracy poprzez przedstawienie bohatera społeczności lokalnej lub szkolnej.

Rejestracja uczestników odbywa się za pośrednictwem internetowego formularza znajdującego się na stronie www.niezwyciezeni1918-2018.pl

Krzyż i Medal Niepodległości to wojskowe odznaczenie państwowe nadawane w okresie II Rzeczypospolitej. Przyznawane było osobom, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości ojczyzny w okresie przed I wojną światową lub podczas jej trwania, oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918-21, z wyjątkiem wojny polsko-bolszewickiej na obszarze Polski. Najwyższą klasą odznaczenia był Krzyż Niepodległości z Mieczami, dla tych, którzy walczyli z bronią w ręku o niepodległość ojczyzny przed I wojną światową lub poza szeregami armii względnie walką tą kierowali.

Spis nazwisk wszystkich osób, które zostały odznaczone Krzyżem lub Medalem Niepodległości znajduje się na stronie www.niezwyciezeni1918-2018.pl. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.