18.01.2021

Zgłoszenia do ogólnopolskiego konkursu o Ignacym J. Paderewskim do końca stycznia

Ignacy Jan Paderewski. Źródło: PAP/CAF/Reprodukcja Ignacy Jan Paderewski. Źródło: PAP/CAF/Reprodukcja

Z powodu ferii Kuratorium Oświaty w Poznaniu wydłużyło do końca stycznia termin składania zgłoszeń do ogólnopolskiego konkursu poświęconego działalności i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.

Ogólnopolski Konkurs "Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury" jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych z Polski i ze szkół polskich za granicą. Pula nagród wynosi 25 tys. zł. Organizatorzy przewidzieli także nagrody dla nauczycieli przygotowujących najlepszych uczniów.

Magdalena Miczek z Kuratorium Oświaty w Poznaniu, które jest organizatorem konkursu, poinformowała w poniedziałek PAP, że w związku z nałożeniem się terminu ferii w całym kraju, a przez to utrudnionym kontaktem nauczycieli z uczniami, kierownictwo kuratorium zdecydowało o wydłużeniu okresu przyjmowania zgłoszeń do 31 stycznia.

Konkurs ma m.in. propagować i przybliżyć uczniom sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego, zainteresować ich jego wrażliwością estetyczną, niezwykłym życiorysem i twórczością kompozytorską. Ma też kształtować w młodzieży takie wartości, jak wolność i patriotyzm.

Organizatorzy zaznaczyli, że z uwagi na "bogactwo talentów i obszarów działania" Paderewskiego konkurs podzielono na siedem tematów. Uczestnicy mogą skupić się m.in. na działalności politycznej kompozytora, jego twórczości muzycznej, tournée i podróżach lub przedstawić go jako mecenasa sztuki i architektury.

W organizację konkursu włączyły się: Akademia Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Przedstawiciele uczelni będą m.in. oceniać uczestników w poszczególnych kategoriach.

Radę Artystyczną i jury konkursu w kategorii "Pianista Wirtuoz" tworzą: Karol Radziwonowicz, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Waldemar Andrzejewski i Joanna Marcinkowska.

Według organizatorów to pierwszy taki konkurs poświęcony Paderewskiemu. W przyszłości ma być on przekształcony w coroczne, cykliczne wydarzenie ogólnopolskie o wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym.

Konkurs objęli patronatem honorowym Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Wielkopolski. Szczegółowe informacje i regulamin konkursowy są na stronach internetowych: www.idmn.pl, www.ko.poznan.pl. (PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.