Znamy laureatów konkursu radiowej Trójki „Nasłuchiwanie: Niepodległość”
Sztuka „Nie-miejsce” Marcina Teodorczyka zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na dramat radiowy „Nasłuchiwanie: Niepodległość”. To i cztery pozostałe wyróżnione słuchowiska zostaną zrealizowane przez zespół Teatru Polskiego Radia i zaprezentowane na antenie Trójki.
Jury konkursu na dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Niepodległość" ogłosiło w czwartek swój werdykt – spośród ponad 130 nadesłanych tekstów najlepsza okazała się sztuka "Nie-miejsce" Marcina Teodorczyka. Autor otrzyma 10 tys. nagrody, a słuchowisko zostało już zrealizowane przez zespół Teatru Polskiego Radia i 11 listopada zostało wyemitowane zaprezentowane na antenie Trójki.
Realizacji doczekają się także cztery słuchowiska, które zdobyły wyróżnienia w konkursie. II nagroda (7 tys. złotych) przypadła Katarzynie Dąbkowskiej-Kułacz za sztukę "Autarkia", a III nagroda (5 tys. zł) - Edwardowi Dewereńskiemu za tekst "Radio Wolna Europa". Ponadto dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości 3 tys. złotych trafiły do Tomasza Mana – za pracę "Wojna, dziecko, matka" oraz Witolda Pelki za sztukę "I w anioły".
"Pierwsza odsłona konkursu +Nasłuchiwanie+, którą ogłosiliśmy pod hasłem +Niepodległość+, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem" – mówił prof. Jacek Kopciński z Instytutu Badań Literackich PAN, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr", przewodniczący jury konkursu.
"Do redakcji +Trójki+ wpłynęło 135 tekstów, spośród których w finale znalazło się pięć najbardziej oryginalnych sztuk. W konkursie wzięli udział zarówno znani dramaturdzy, jak i autorzy amatorsko zajmujący się twórczością literacką. Po otwarciu kopert z godłami jury z satysfakcją stwierdziło, że czterech spośród pięciu finalistów zadebiutuje w Teatrze Polskiego Radia" - dodał przewodniczący jury, w którym zasiadali też Dominika Kluźniak – aktorka Teatru Narodowego, Krzysztof Czeczot – aktor i reżyser, Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser teatralny oraz Mariusz Cieślik – zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.
"Zaproponowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości temat okazał się bardzo inspirujący i zaowocował tekstami, które nie zawsze odwołują się do wydarzeń roku 1918. Zgodnie z intencjami twórców konkursu, hasło +Niepodległość+ zostało przez jego uczestników potraktowane w sposób szeroki i nieoczywisty. Wszystkie nadesłane sztuki świadczą zarazem o osobistym zaangażowaniu autorów" - dodał Kopciński.
Zwycięska sztuka wyemitowana została 11 listopada. Kolejne słuchowiska zrealizowane na podstawie nagrodzonych tekstów zostaną zaprezentowane na antenie Trójki w kolejne niedziele: 18 i 25 listopada oraz 2 i 9 grudnia o godzinie 20.05. Ponadto 2 grudnia o godzinie 12.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie odbędzie się maraton wszystkich pięciu wyróżnionych słuchowisk.
W zamierzeniu organizatorów konkurs "Nasłuchiwanie" ma być wydarzeniem cyklicznym, które co roku zmieniać będzie podtytuł. Partnerem akcji jest Instytut Teatralny w Warszawie oraz Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
aszw/ agz/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.