26.11.2021 aktualizacja 27.11.2021

„Zostań Powstańczym eksploratorem!” – konkurs poświęcony tradycji Powstań Śląskich

„Zostań Powstańczym eksploratorem!” „Zostań Powstańczym eksploratorem!”

Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego oraz Instytut De Republica ogłosiły w piątek ogólnopolski konkurs poświęcony tradycji Powstań Śląskich. Prace plastyczne, fotograficzne i audiowizualne mogą nasyłać uczniowie szkół podstawowych i średnich, zaś prace literackie także osoby dorosłe.

Konkurs pod hasłem "Zostań Powstańczym eksploratorem!" jest częścią obchodów 100-lecia powstań śląskich z lat 1919-1921. Jak wskazują organizatorzy, wśród celów przedsięwzięcia jest kształtowanie postaw patriotycznych, pogłębianie i upowszechnianie wiedzy na temat powstań śląskich, lepsze poznanie własnych korzeni oraz propagowanie wiedzy o polskich bohaterach.

Konkurs podzielony jest na cztery grupy tematyczne. Jego głównymi adresatami są uczniowie szkół podstawowych i średnich, placówek szkolno-wychowawczych oraz domów i ośrodków kultury, z wyjątkiem kategorii literackiej, w której mogą wziąć udział również osoby pełnoletnie, niebędące uczniami. Prace można nadsyłać do końca grudnia, a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na styczeń 2022 r.

W konkursach audiowizualnym i fotograficznym mogą wziąć udział uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich, zaś konkurs plastyczny adresowany jest do uczniów szkół podstawowych od IV do VIII klasy oraz uczniów szkół średnich. Część literacka jest otwarta nie tylko dla uczniów (od VII klasy szkoły podstawowej wzwyż), ale i dla dorosłych uczestników indywidualnych.

W konkursie audiowizualnym dopuszcza się filmy w formie wywiadu, reportażu, dokumentu, przedstawienie konkretnego problemu lub zupełnie innowacyjne i niekonwencjonalne podejście do tej tematyki. W konkursie plastycznym możliwe są różne formy plastyczne, związane z obowiązującym tematem. Oceniane będą także - w konkursie literackim - różne rodzaje literackie. W konkursie fotograficznym można zgłosić do konkursu do 10 zdjęć, stanowiących jedną pracę.

Prace konkursowe, wraz ze stosownymi załącznikami, należy przesłać pocztą tradycyjną z dopiskiem: konkurs Powstania Śląskie na adres Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Na uczestników konkursu czekają nagrody rzeczowe i finansowe - w zależności od zajętego miejsca i kategorii wiekowej, od 1 do 4 tys. zł.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.