08.12.2017 aktualizacja 10.12.2017

150. rocznica urodzin marszałka Piłsudskiego: kampania "Wielki znany nieznany”

16.11.2017 - 15.12.2017 Kampania "Wielki znany nieznany”. Źródło: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Kampania "Wielki znany nieznany”. Źródło: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

"Wielki znany nieznany” to hasło kampanii zorganizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka.

W dniach 16 XI – 15 XII w warszawskim metrze pojawią się spoty i wielkoformatowe portrety Józefa Piłsudskiego z cytatami zaczerpniętymi z jego przemów i pism. Kampania „Wielki znany nieznany” to spojrzenie na Marszałka przez pryzmat spostrzeżeń na temat ludzkiej natury i życia społecznego.

Wielki nieznany

Muzeum pragnie przybliżyć zarówno jedne z najważniejszych wypowiedzi Marszałka – słów-symboli : „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” oraz te, które mogą zaskoczyć odbiorcę i pobudzić do refleksji: „Uleczyć swoje choroby, poprawić złą budowę, zdrowe rzeczy wznosić może tylko samo społeczeństwo.” Cytatom towarzyszy portret Piłsudskiego z okresu legionowego – niegolonego, zmęczonego wojną, prawdziwego człowieka „z krwi i kości”, nie zaś oblicze pomnikowe, które znane jest większości Polaków.

Nie tylko „prostytuta” i kury

Piłsudski znany jest z siarczystego języka oraz dosadnych wypowiedzi dotyczących polityki. Muzeum zdecydowało się na zaprezentowanie tych mniej znanych szerszej publiczności. Znajdziemy m.in. ponadczasowe rady Piłsudskiego: „Pamiętaj, że wartość ma nie to, co mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego.” Czy „Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych.”

Aktualne nawet bardzo

Piłsudski jak mało który polityk rozumiał Polaków, umiał porywać za sobą ludzi najpierw do walki o niepodległość, a następnie skupić ich energię na budowaniu państwa. Uważał, że „Trzeba porozumieć się ze społeczeństwem takim, jakim jest, nie szukając czegoś w obłokach”. Jego refleksje nie zawsze były optymistyczne: „Jednym z przekleństw naszego życia, jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków.” Marszałek jak przystało na męża stanu miał receptę na spory Polaków: „Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych.”

Lista cytatów wykorzystanych w kampanii:

„Jednym z przekleństw naszego życia, jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków.”

„Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych.”

„Trzeba myśleć własnym mózgiem i patrzeć własnymi oczami.”

„Słabość ma zawsze jedną konsekwencję – zamiłowanie do wielkich słów bez treści.”

„Czy bogaty, czy biedny, urodzony w chałupie czy w pałacu, każdy musi spłacić dług ojczyźnie.”

„Polskę na równi z innymi narodami oczekuje walka we wszechświatowych zapasach o pierwszeństwo w dziedzinie organizacji.”

„Gdy wszyscy są jednego zdania, zawsze należy się obawiać, że stanie się jakieś wielkie głupstwo.”

„Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla ojczyzny piorun, co błyska, a gdy trzeba – uderzy.”

Źródło: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.