25.06.2018

Cykl audycji „Z myślą o Niepodległej”

01.07.2018

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Polskie Radio Katowice zapraszają na cykl audycji nawiązujących do kalendarza ściennego na rok 2018, wydanego przez katowicki oddział IPN „Z myślą o Niepodległej”, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na kolejny program, poświęcony Rudolfowi Niemczykowi, zapraszamy 1 lipca 2018 r. po godz. 12.30.

Rudolf Niemczyk (1894-1964) – W czasie I wojny światowej służył w armii niemieckiej. Po zakończeniu walk włączył się w powołanie Straży Obywatelskiej w powiecie katowickim oraz Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Walczył we wszystkich trzech powstaniach śląskich jako dowódca oddziałów. W czasie I powstania śląskiego dowodził kompanią wojsk powstańczych w rejonie Zawodzia, Szopienic i Janowa, w II powstaniu śląskim- baonem katowickim. W III powstaniu dowódca baonu w grupie taktycznej Walentego Fojkisa, rozwiniętego następnie w 3 Katowicki Pułk Piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego. Współzałożyciel Związku Byłych Powstańców.
 

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.