10.11.2017 aktualizacja 23.11.2017

Dyskusja: „Niepodległość a polskie tradycje intelektualne”

21.11.2017 Dyskusja: „Niepodległość a polskie tradycje intelektualne”. Źródło: Teologia Polityczna Dyskusja: „Niepodległość a polskie tradycje intelektualne”. Źródło: Teologia Polityczna

Teologia Polityczna zaprasza na dyskusję „Niepodległość a polskie tradycje intelektualne”, organizowaną w ramach programu Niepodległa. Spotkanie odbędzie się 21 listopada (wtorek), o godz. 18.00 w siedzibie redakcji Teologii Politycznej (ul. Koszykowa 24 lok. 7).

Organizatorzy pragną ukazać zróżnicowany – zarówno pod względem ideowym, jak i regionalnym, politycznym czy kulturowym – dorobek polskiej myśli. Dlatego też przedmiotem namysłu i rozmów będą różnorodne prądy ideowe, sięgające do wielu źródeł, odnoszące się do rozmaitych aspektów rzeczywistości politycznej (doktryn politycznych), społecznej (lokalnego doświadczenia zaborów), kulturowej (działalności instytucji i twórców) czy religijnej (rola Kościoła w sytuacji państwowego rozbicia).

Wszystkie wymienione obszary, których będzie dotyczyć debata, mają podkreślać tożsamościowy, konsolidujący wspólnotę charakter polskich działań niepodległościowych. Zaaranżowanie publicznej dyskusji w duchu wieloaspektowej i interdyscyplinarnej debaty ma w istotny sposób wzbogacić społeczną świadomość na temat roli tradycji intelektualnych w kształtowaniu losów Rzeczypospolitej. Przedsięwzięcie ma mieć charakter wielopokoleniowy i ponadśrodowiskowy – włączający do dyskusji odbiorców o zróżnicowanych doświadczeniach i poglądach. Ten aspekt wydarzenia ma w znaczny sposób przyczynić się do zwiększenia poziomu debaty publicznej w Polsce.

W dyskusji udział wezmą: 
- prof. Dariusz Gawin; 
- prof. Paweł Skibiński;
- red. Krzysztof Wołodźko;
- red. Piotr Zaremba. 
Prowadzenie Jakub Pyda z Teologii Politycznej.

Partnerzy: Muzeum Historii Polski, dzieje.pl

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.