19.06.2018

Konferencję naukowa  pt. „Magna Res Libertas. Ku Niepodległej”

21.06.2018 - 22.06.2018

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 150. rocznicę postawienia Kolumny Barskiej przez hrabiego Władysława Platera u podnóża zamku rapperswilskiego Instytut Pamięci Narodowej organizuje wraz z Muzeum Polskim w Rapperswilu międzynarodową konferencję naukową  pt. „Magna Res Libertas. Ku Niepodległej” na zamku rapperswilskim w dniach 21–22 czerwca 2018 r.

Badacze z Francji, Niemiec, Polski, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii będą obradować na temat znaczenia wolności dla Polaków i Szwajcarów, losów Polaków w kraju Helwetów, ich wzajemnych relacji, polskich dróg do niepodległości w XIX i XX wieku.

Miejsce konferencji jest nieprzypadkowe, gdyż najpełniej symbolizuje losy Polaków poza krajem w okresie zaborów i w wieku dwóch totalitaryzmów, ich determinację, ofiarność służeniu wolnej Polsce.

W Roku Niepodległej niniejsza konferencja stanowi hołd dla Polaków, którzy walczyli o niepodległą Polskę w XIX i w XX wieku, dla ich bezgranicznego poświęcenia zgodnie z dewizą Bóg, Honor, Ojczyzna. 

Konferencja jest organizowana w ramach Centralnego Projektu Badawczego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej „Polska emigracja niepodległościowa 1945–1990”.

Wezmą w niej udział m.in. prof. dr hab. Włodzimierz Suleja, prof. dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr André Holenstein, dr Peter Rassek, prof. Maria Delaperrière, prof. dr German Ritz. Uczestników konferencji powitają 21 czerwca Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu Marek Wieruszewski oraz Ambasador RP w Bernie dr Jakub Kumoch. 

Program konferencji

Źródło: IPN
 

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.