01.09.2017

"Opowieści z Kresów – Dowborczycy" - spotkanie w DSH

20.09.2017 - 20.09.2017 "Opowieści z Kresów – Dowborczycy" - spotkanie w DSH "Opowieści z Kresów – Dowborczycy" - spotkanie w DSH

Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza 20 września na spotkanie pt. "Opowieści z Kresów – Dowborczycy". W stulecie sformowania I Korpusu Polskiego w Rosji.

Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego poświęcona słabo znanym dziejom polskich formacji wojskowych tworzonych w Rosji w czasie I wojny światowej. Setna rocznica powstania I Korpusu Polskiego generała Józefa Dowbór-Muśnickiego to okazja do przypomnienia historii tej jednostki i toczonych przez nią walk.

Korpus Polski został utworzony 24 lipca 1917 r. w armii carskiej na terenach dzisiejszej Białorusi z Polaków walczących na zachodnim i północnym froncie I wojny światowej. Oficerów zwano „dowborczykami” od nazwiska ich dowódcy gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, a historia tej formacji była nierozerwalnie związana z losami twierdzy w Bobrujsku.

Początkowo mający walczyć z Niemcami, żołnierze I Korpusu toczyli boje głównie z bolszewikami, m.in. zdobywając w 1918 r. twierdzę bobrujską, a także Mińsk Litewski (dzisiejszą stolicę Białorusi). Po traktacie brzeskim formacja została rozbrojona przez oddziały niemieckie.

Tomasz Kuba Kozłowski opowie m.in. o zajęciu twierdzy w Bobrujsku i Mińska Litewskiego oraz o burzliwych losach I Korpusu do jego rozbrojenia i likwidacji przez Niemców w maju 1918 roku.

Źródło: DSH

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.