04.09.2018

„Pojedynki stulecia” w TVP Kultura

06.09.2018 "Pojedynki stulecia". Źródło: TVP "Pojedynki stulecia". Źródło: TVP

W czwartek 6 września o 22:45 w TVP Kultura zostanie wyemitowany pierwszy odcinek programu „Pojedynki stulecia”. Będzie to „starcie” między dwoma emblematycznymi dla polskiej historii pisarzami – Henrykiem Sienkiewiczem a Stefanem Żeromskim.

O jednym mówiono, że tworzy „ku pokrzepieniu serc” o drugim, że „rozdrapuje rany, by nie zarosły się błoną podłości.” Który z nich ma dziś większy wpływ na dusze Polaków? 

Twórcy programu zestawiają kontrastujące ze sobą poglądy i dzieła ważnych dla polskiej kultury postaci.

W kolejnych odcinkach przedstawione zostaną takie pary jak Witold Gombrowicz i Tadeusz Dołęga-Mostowicz czy Leszek Kołakowski i Karol Wojtyła. Na ich temat wypowiadać się będą publicyści, historycy, socjolodzy, pisarze czy ludzie kultury.

Cykl jest realizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Źródło: TVP

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.