06.11.2018

„Stulecie niepodległości. Dwugłos polsko-litewski” - debata

10.11.2018 Uniwersytet Warszawski. Fot. PAP/L. Szymański Uniwersytet Warszawski. Fot. PAP/L. Szymański

10 listopada na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się debata „Stulecie niepodległości. Dwugłos polsko-litewski” dotycząca wyjątkowości dziejów polsko-litewskich oraz drogi do niepodległości obu krajów. Spotkanie organizowane jest przez Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa we współpracy z Muzeum Historii Polski oraz Studium Europy Wschodniej.

Przed stu laty Polacy wybili się na niepodległość. Kilka miesięcy wcześniej uczyniła to Litwa, która przez wieki współtworzyła Rzeczpospolitą. Rzeczpospolita nie odrodziła się w formie federacji, tylko skonfliktowanych ze sobą państw narodowych. Dlaczego tak się stało? Na czym polega wyjątkowość dziejów polsko – litewskich. Czy była możliwość polsko-litewskiej współpracy w 1918 r.? Czy dziś możemy zgodnie pielęgnować wspólne dziedzictwo? Na te i inne pytania odpowiedzą historycy podczas sobotniej debaty. 

W spotkaniu udział wezmą:
•    Alvydas Nikžentaitis (Instytut Historii Litwy);
•    Rimvydas Valatka (dziennikarz i publicysta, sygnatariusz aktu niepodległości Litwy w marcu 1990);
•    Robert Kostro (Muzeum Historii Polski);
•    Leszek Zasztowt (Studium Europy Wschodniej UW);
•    Robert I. Frost (University of Aberdeen)

Prowadzenie: Anna Nasiłowska (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Instytut Badań Literackich PAN).

Debata „Stulecie niepodległości. Dwugłos polsko-litewski” odbędzie się w sobotę 10 listopada br. o godz. 17.00 w Sali Narożnej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Klatka C, I piętro. Wstęp wolny.

Organizator: Forum Współpracy i Dialogu Polska-Litwa

Współorganizatorzy: Studium Europy Wschodniej oraz Muzeum Historii Polski

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.