26.04.2018 aktualizacja 03.05.2018

V Warszawskie Dni Kawaleryjskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie

01.05.2018 - 06.05.2018

Podczas tegorocznej edycji Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego będzie obchodzić 14. rocznicę swojego powstania. W dniach 1-6 maja kawalerzyści-ochotnicy przeniosą gości w magiczne lata
20., aby jeszcze raz poczuć klimat przedwojennej Warszawy.

Warszawskie Dni Kawaleryjskie to kawaleryjskie święto, które co roku zmienia Łazienki Królewskie nie do poznania. Spacerowicze podziwiają galowe umundurowanie oraz maniery kawalerzystów, a także mogą z bliska obserwować ich piękne konie.

Wśród atrakcji są również pokazy musztry konnej oraz Mazowieckie Klasyfikacje Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari, w tym tak niecodzienne konkurencje jak władanie szablą i lancą.

Tegoroczne Warszawskie Dni Kawaleryjskie rozpoczną pokazy Szwadronu Honorowego na hipodromie w Łazienkach Królewskich planowane na 1 i 3 maja. Kulminacja obchodów nastąpi 4 maja, gdy w Łazienkach w godzinach będzie odbywać się konferencja naukowa, natomiast w JKS Umiastów k. Warszawy, gdzie na co dzień stacjonuje Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, odbędą się dwie konkurencje kawaleryjskich zawodów konnych: ujeżdżenie i cross. Zawody wchodzą w skład Mistrzostw Polski Militari, w tym roku zorganizowanych jako memoriał płk. Jerzego Staniszkisa (oficera 3 Pułku Szwoleżerów) i Olgierda Staniszkisa.

5 maja – rozpocznie się następną konkurencją klasyfikacji Mistrzostw Militari. Kawaleryjskie zawody strzeleckie o Puchar Niepodległej odbędą się na strzelnicy FSO przy ul. Jagiellońskiej 88/10b. Tymczasem na Hipodromie w Łazienkach emocji dostarczą konkurencje skoków przez przeszkody w klasach LL i L. Następnie o godzinie 18:00
na dziedzińcu Klasztoru OO. Bernardynów przy ul. Czerniakowskiej 2/4 odbędzie się capstrzyk, a później o 20:30 uroczysty raut z okazji Święta Pułkowego.

Niedziela 6 maja rozpocznie się Mszą Świętą o 10:00 w Katedrze Polowej WP przy ulicy Długiej w Warszawie w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Następnie o godzinie w Łazienkach Królewskich odbędzie się uroczysty apel na Tarasie Pałacu na Wodzie, w czasie którego zasłużeni dla Pułku szwoleżerowie i żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej zostaną uroczyście uhonorowani odznaczeniami pułkowymi. O 15:00 zostanie rozegrana najbardziej widowiskowa konkurencja Mazowieckich Klasyfikacji Mistrzostw Polski Militari, czyli władanie bronią białą – lancą i szablą.

V Warszawskie Dni Kawaleryjskie zakończy ceremonia dekoracji zwycięzców Mazowieckich Klasyfikacji Mistrzostw Polski Militari, która odbędzie się na hipodromie w Łazienkach o 18:00.

W ramach WDK odbędzie się też Gala V Warszawskich Dni Kawaleryjskich wraz z ceremonią wręczenia nagród im. gen. bryg. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Nagrodzone zostają osoby szczególnie zasłużone dla kawalerii i kultywowania jej pamięci.

W środę 25 kwietnia odszedł pan porucznik Henryk Prajs - ostatni żyjący szwoleżer 3 Pułku Szwoleżerów, który miał być gościem honorowym tegorocznych WDK.

Więcej informacji

Źródło: Warszawskie Dni Kawaleryjskie

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.