21.06.2018 aktualizacja 22.06.2018

Wystawa on-line fotografii I Korpusu Polskiego w Rosji

08.06.2018 Źródło: Archiwum Akt Nowych Źródło: Archiwum Akt Nowych

9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji, w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecia archiwów państwowych, Archiwum Akt Nowych zaprasza do zapoznania się z wystawą on-line fotografii I Korpusu Polskiego w Rosji i jego poprzedników: Brygady Strzelców Polskich oraz Dywizji Strzelców Polskich. Wystawa zawiera blisko 600 zdjęć.

Wystawę można zobaczyć od 8 czerwca na stronie internetowej Archiwum Akt Nowych: http://www.aan.gov.pl/art,509,i-korpus

Fotografie dotyczą lat 1916-1917. Relacjonują one udział Brygady Strzelców Polskich w walkach na froncie rosyjsko - niemieckim od momentu inicjacji i formowania batalionów. Spora część zbioru przedstawia formowanie się Dywizji Strzelców Polskich po wycofaniu jednostek z frontu i skierowaniu ich w okolice Kijowa.

Jest w końcu seria fotografii z lata 1917, kiedy to utworzony został I Korpus Polski pod dowództwem gen. J. Dowbor-Muśnickiego. 

Na zdjęciach utrwalona została codzienność życia żołnierskiego na froncie: żołnierze w okopach, defilady, manewry, próby masek przeciwgazowych. Jest przegląd haubic, składów naboi artyleryjskich oraz samochodów. Szczególnie cenne są fotografie dowódców: gen. Adama Sławoczyńskiego, płk Jana Rządkowskiego, płk Bolesława Freja i płk Lucjana Żeligowskiego.

Cykl ujęć z okresu wiosny 1917 roku ukazuje żołnierzy podczas składania przysięgi nowym zwierzchnikom. Wyjątkowe są także fotografie przedstawiające zwykłe sytuacje obozowej codzienności. Dowiemy się jak wyglądał odpoczynek oraz rekreacja żołnierzy: zabawy, bale, gra w piłkę. Zobaczymy oficerów i sanitariuszki podczas spacerów, posiłków, jak również podczas Mszy Świętych.  Fotograf nie ominął nawet kuchni oraz toalety obozowej. Spora część kolekcji upamiętnia czołówkę sanitarną nr 70 - znajdują się tu zdjęcia sztabu i personelu, namiotów opatrunkowych oraz  lazaretów.

Źródło: Archiwum Akt Nowych 

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.