Pomysł uczczenia 100. rocznicy nadania J. Piłsudskiemu honorowego obywatelstwa Białegostoku
Miłośnicy lokalnej historii, w tym działacze Związku Piłsudczyków, chcą upamiętnić – przypadającą 21 sierpnia – setną rocznicę nadania honorowego obywatelstwa Białegostoku Józefowi Piłsudskiemu. W planie jest m.in. rekonstrukcja przyjazdu marszałka do miasta.
Jak przypomina dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku dr Marek Kietliński, w publikacji na temat wizyt Piłsudskiego w tym mieście, marszałek znał je, m.in. jeszcze pod koniec XIX wieku bywał w nim kilka razy jako działacz Polskiej Partii Socjalistycznej.
Gdy przyjechał 21 sierpnia 1921 r., powitano go w pociągu na granicy województwa, potem na dworcu kolejowym, a następnie przy kolejnych bramach powitalnych w mieście.
Przyjeżdżał do Białegostoku również po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Gdy przyjechał 21 sierpnia 1921 roku, powitano go w pociągu na granicy województwa, potem na dworcu kolejowym, a następnie przy kolejnych bramach powitalnych w mieście. W programie pobytu znalazła się m.in. uroczystość wręczenia sztandaru 42. Pułkowi Piechoty i defilada wojskowa, czy obiad na 2 tys. osób.
Jak relacjonuje dr Kietliński, wieczorem tego dnia w siedzibie Rady Miejskiej Białegostoku Piłsudski zjadł kolację, wysłuchał licznych przemówień i odebrał dyplom potwierdzający honorowe obywatelstwo miasta.
"To było naprawdę wielkie wydarzenie" - podkreśla Czesław Jakubowicz z białostockiego oddziału Związku Piłsudczyków; to organizacja, która jest głównym pomysłodawcą planowanych na sierpień obchodów. Udział w organizacji zadeklarował m.in. IPN czy Archiwum Państwowe.
Program obchodów zakłada udział grup rekonstrukcyjnych i próbę odtworzenia, tam gdzie będzie to możliwe, maksymalnie wiernie, wydarzeń z 1921 r.
Program obchodów zakłada udział grup rekonstrukcyjnych i próbę odtworzenia, tam gdzie będzie to możliwe, maksymalnie wiernie, wydarzeń z 1921 r. Np. planowana jest inscenizacja przyjazdu Piłsudskiego pociągiem na dworzec kolejowy (wówczas był to dworzec centralny w Białymstoku), a tam - przywitanie z udziałem kompanii honorowej i osób, które odegrają role ówczesnych władz miasta.
Stamtąd bryczką Piłsudski przejedzie do pierwszej bramy powitalnej przy ulicy św. Rocha (róg Krakowskiej), potem Lipową - gdzie przy Rynku Kościuszki ma stanąć druga brama powitalna. Z Rynku Kościuszki przy budynku kina Ton (tam na placu stoi obecnie pomnik Józefa Piłsudskiego) miałby odbyć się przejazd do Pałacu Branickich, gdzie odtworzona zostanie uroczystość nadania honorowego obywatelstwa.
Program zakłada też mecz piłki nożnej w strojach z epoki i imprezy towarzyszące, a przed samą rocznicą - również dyskusje panelowe dotyczące związków Piłsudskiego z miastem.
Inicjatywę wspiera urząd wojewody podlaskiego. Wicewojewoda Tomasz Madras podkreśla, że jest to "oddolna inicjatywa społeczników". "Mamy w naszej historii dużo rocznic smutnych albo poważnych, tu przypada setna rocznica wydarzenia, które jest pozytywne, dobrze kojarzące się, przypominające, jak Białystok wracał do wolnej, odrodzonej Polski" - powiedział.
Na razie nie wiadomo, czy i w jaki sposób w planowane działania włączy się miasto Białystok. Po Świętach Wielkanocnych pomysłodawcy obchodów będą o tym z nimi rozmawiać. Podkreślają, że ich inicjatywa, którą nazywają "lekcją historii", jest apolityczna. (PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ robs/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.