J. Bukowski: symbolika Kopca Piłsudskiego jest równoważna Grobowi Nieznanego Żołnierza
Symbolika Kopca Józefa Piłsudskiego jest równoważna Grobowi Nieznanego Żołnierza – powiedział PAP rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie dr Jerzy Bukowski. Kopiec powstał, by uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
Jerzy Bukowski przypomniał, że nie byłoby 11 listopada 1918 r. bez wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej 6 sierpnia 1914 r. z krakowskich Oleandrów, "miejsca symbolicznego, skąd wyruszyła na szlak ku wolnej Polsce, garstka zapaleńców, chorych na Polskę, młodych ludzi, którzy zaufali swojemu komendantowi".
Jak tłumaczył: "ponieważ pomnik wydawał się zbyt standardowym znakiem pamięci, sięgnięto do typowej, krakowskiej tradycji kopców" i przywołał przykłady Kopca Krakusa i Wandy i XIX-wiecznego Kopca Tadeusza Kościuszki.
"Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o zbudowaniu w Lesie Wolskim, na wzgórzu Sowiniec, Kopca Józefa Piłsudskiego. Początkowo nazywano go też Kopcem Niepodległości, ale jego właściwa nazwa to Kopiec Józefa Piłsudskiego" - przypomniał Bukowski dodając, że kopiec nazywany jest również Polską Mogiłą Mogił. Jak wyjaśniał: "jest zbudowany nie tylko z normalnej ziemi pobranej z okolicy, ale złożono w nim, do obecnego roku, ponad cztery i pół tysiąca grudek ziemi z całego świata, z pobojowisk, miejsc kaźni".
W ocenie Bukowskiego "symbolika Kopca Józefa Piłsudskiego jest niesłychana, jest, jak lubimy mówić, równoważna Grobowi Nieznanego Żołnierza".
Jak podkreślał: "tutaj najwyższe wartości, czyli narodowe imponderabilia są symbolizowane przez prasłowiański kurhan, bo przecież historia kopców sięga jeszcze czasów prasłowiańskich. Były to kurhany sławy, sypane na cześć wielkich wodzów i wielkich wydarzeń. I tak samo postanowiono uczcić tego, który, jak pięknie o nim powiedział w mowie pogrzebowej prezydent Ignacy Mościcki, +dał Polsce moc, wolność, granice i szacunek+" - powiedział Bukowski.
Równocześnie zwrócił uwagę, że Kraków jest miastem szczególnie dbającym o swoje tradycje, "umie te tradycje realizować w nowoczesnych formach i dlatego w roku 100-lecia niepodległości będzie bardzo wiele imprez, wystaw, przedstawień teatralnych". Centralnym punktem obchodów ma być uroczystość złożenia kolejnych grudek ziemi na Kopcu Piłsudskiego, zaplanowana na 5 sierpnia. Obecna będzie Kompania Honorowa Wojska Polskiego, i - być może - prezydent Andrzej Duda. 5 sierpnia to wigilia rocznicy wymarszu Kadrówki z Krakowa.
Jak podsumował Bukowski, Kopiec Józefa Piłsudskiego "to jest miejsce, w którym łączy się historia z teraźniejszością, patriotyzm z rekreacją".
Licząca 144 żołnierzy I Kompania Kadrowa składała się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich - organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. 6 sierpnia 1914 r. I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Królestwa Polskiego. (PAP)
ksz/ aszw/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.