06.02.2018

100-lecie niepodległości Polski motywem X Jarmarku Tumskiego w Płocku

Józef Piłsudski. Fot. NAC Józef Piłsudski. Fot. NAC

100-lecie niepodległości Polski będzie głównym motywem tegorocznego kolekcjonerskiego X Jarmarku Tumskiego w Płocku (Mazowieckie), który zaplanowano od 1 do 3 czerwca. Wydany zostanie m.in. pamiątkowy numizmat z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na imprezie, organizowanej przez Urząd Miasta Płocka, spodziewanych jest w tym roku ok. 500 wystawców, w tym ok. 70 kolekcjonerów z całej Polski.

„To jubileuszowa, dziesiąta już edycja Jarmarku Tumskiego, jednocześnie przypadająca w wyjątkowym roku, obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w programie jarmarku, który jest jeszcze cały czas przygotowywany, pojawi się szereg szczególnych wydarzeń nawiązujących do tej rocznicy” – podkreślił w trakcie wtorkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Jak zapowiedział Bohdan Kowalczyk, historyk, prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, a zarazem ambasador płockiego Jarmarku Tumskiego, z okazji jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski wydany zostanie, w limitowanej serii 200 egzemplarzy, okolicznościowy numizmat - wybita w miedzi, platerowana srebrem moneta z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego na awersie, a na rewersie z napisem wspominającym o historycznej rocznicy i datami: 1918-2018.

„Przyjęliśmy, że na awersie tej pamiątkowej monety pojawi się popiersie Józefa Piłsudskiego, według projektu Kazimierza Stanisława Ostrowskiego z 1934 r., który powstał w odpowiedzi na ówczesny konkurs i funkcjonował na monetach do 1939 r. Numizmat zostanie przygotowany w specjalny sposób. Będzie to moneta bita lustrzanym stemplem, matowanym w rysunku. Dla tych, którym nie jest obca historia naszego kraju, nie jest obcy patriotyzm, będzie to niezwykła, piękna pamiątka, także rarytas kolekcjonerski” – powiedział Kowalczyk.

Jak dodał, moneta zostanie zaprezentowana już w maju na wernisażu wystawy w Muzeum Mazowieckim w Płocku, która potrwa do zakończenia Jarmarku Tumskiego, a poświęcona będzie wydarzeniom i postaciom związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz dziejom II RP. Na ekspozycji „Świadkowie tamtych lat” znajdą się m.in. archiwalne dokumenty i fotografie.

Dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj przyznał, że w ramach X Jarmarku Tumskiego, oprócz jubileuszowej wystawy, zaplanowano też m.in. specjalne wydanie półrocznika placówki „Nasze Korzenie”, który w całości poświęcony będzie 100-leciu niepodległości Polski, a także wykłady historyczne i koncert pieśni patriotycznych.

„Na Jarmarku Tumskim będzie też tradycyjna strefa dla dzieci z warsztatami, w tym naukowymi i pokazami dawnych zawodów, a także z grami i konkursami oraz z manufakturą papieru czerpanego” – wyjaśnił Sobieraj.

Marta Stempnowska, zastępca dyrektora Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, poinformowała, że do udziału w X Jarmarku Tumskim zgłosiło tam już 96 chętnych - zgłoszenia będą tam przyjmowane do 30 kwietnia.

„Myślę, że tegoroczny Jarmark Tumski zamieni się we wspaniałą lekcję historii, niepowtarzalną, w której każdy będzie chciał uczestniczyć” – dodała.

Jak podczas poprzednich edycji, także w tym roku, większość stoisk Jarmarku Tumskiego, zostanie ustawiona w obrębie płockiego Starego Miasta oraz przyległych ulic i placów. Teren dla wystawców zostanie podzielony na strefy tematyczne - oprócz strefy dziecięcej, będą też kolekcjonerska i antykwaryczna oraz handlowa i gastronomiczna, a także historyczna z militariami, przeznaczona m.in. dla grup rekonstrukcyjnych.

W trakcie X Jarmarku Tumskiego obowiązywał będzie wprowadzony w ubiegłym roku do regulaminu tej imprezy zakaz eksponowania i sprzedaży przedmiotów nawiązujących do historii wszelkich odmian totalitaryzmu pod rygorem usunięcia wystawcy. (PAP)

mb/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.