06.03.2018

Budowa Muzeum Niepodległości w Myślenicach z unijną dotacją

Flaga Polski. Fot. PAP/L. Szymański Flaga Polski. Fot. PAP/L. Szymański

Unijne dofinansowanie w wysokości 8 mln zł otrzymała budowa Muzeum Niepodległości, którą realizuje samorząd Myślenic. Otwarcie placówki planowane jest na 10 listopada tego roku, w przeddzień 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Jak poinformował burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski, budowa Muzeum Niepodległości jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

„Muzeum już się buduje, to jest zadanie, które jest realizowane” - zaznaczył.

Podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości nastąpiło 11 grudnia 2017 r. Koszt inwestycji to 8,7 mln zł.

Nowe muzeum powstaje w sąsiedztwie dawnego placu targowego przy ul. Traugutta, gdzie do tej pory mieścił się parking. Przejmie wszystkie zbiory i archiwalia z obecnej siedziby placówki w Domu Greckim, która gromadzi przedmioty związane z historią i kulturą Ziemi Myślenickiej. Jego powierzchnia ekspozycyjna będzie kilkukrotnie większa od aktualnej.

Zgodnie z koncepcją architektoniczną, muzeum ma być nowoczesną placówką, która przy użyciu multimediów będzie łączyła historię, tradycję i kulturę. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.