23.06.2018

Do Wilna dotarł rajd z Sulejówka "Gościńcem ku Niepodległości"

Rajd rowerowy "Gościńcem ku Niepodległości" Rajd rowerowy "Gościńcem ku Niepodległości"

Do Wilna dotarł rajd rowerowy "Gościńcem ku Niepodległości". Rowerzyści jadący szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego ruszyli 17 czerwca spod ławeczki Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a w sobotę dotarli na metę – mauzoleum Matka i Serca Syna na cmentarzu na Rossie.

Rajd, o trasie 668 km, przybiegał pod hasłem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i był objęty patronatem honorowym, m.in. wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i mer rejonu wileńskiego Marii Rekść. Wicemarszałek i mer w ostatnim dniu dołączyły do uczestników rajdu i do Wilna wjechały na rowerach.

"To jest bardzo cenna inicjatywa na rzecz o dobrej współpracy Polski i Litwy, ale przede wszystkim współpracy Polaków z macierzy i Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie" - powiedziała wicemarszałek Koc, podsumowując rajd. Przypomniała, że "Polacy stanowią jedną wielka narodową wspólnotę". "Zawsze musimy o tej wspólnocie pamiętać, o rodakach, którzy mieszkają tu na Litwie" - dodała.

Mer Rekść poinformowała, że rajd rowerowy był jedną z inicjatyw podejmowanych przez samorząd, by zaznajomić młodzież z Polski z życiem Polaków na Litwie. "Często Polacy w Polsce nawet nie wiedzą, że na Litwie mieszka zwarta grupa Polaków, że mamy szkoły polskie, kultywujemy swoją kulturę, dbamy o pamięć historyczną. Chcemy to wszystko pokazać" - powiedziała Rekść w rozmowie z PAP.

Głównym organizatorem rajdu była Komenda Hufca ZHP "Mazowsze" w Mińsku Mazowieckim m. 1 PLM "Warszawa". Komendant rajdu Damian Murach powiedział PAP, że inicjatywa "miała wymiar patriotyczny, rekreacyjny, turystyczny i na pewno będzie kontynuowana".

"To była bardzo udana wyprawa, chociaż niełatwa. Wiele zwiedziliśmy i zapewne przyszłym roku będzie znacznie liczniejsza" grupa uczestników - powiedział Murach.

Trasę od Sulejówka do Wilna pokonało siedem osób. W sumie, na poszczególnych etapach, w rajdzie udział wzięło około 30 osób.

Jednym z celów wydarzenia było też reaktywowanie i wypromowanie dawnego traktu łączącego Warszawę i Wilno – Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Wielki Gościniec Litewski był najważniejszym szlakiem handlowym i pocztowym Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVII i XVIII wieku. Szlak łączył stolicę Korony Królestwa Polskiego ze stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego i miał wpływ nie tylko na sprawne funkcjonowanie komunikacji w granicach ogromnego państwa, ale też na rozwój miejscowości przy nim usytuowanych.

Pomysł reaktywacji dawnego szlaku jako atrakcji turystycznej zrodził się w Sokołowie Podlaskim. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ulb/ amac/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.