Do Wilna dotarł rajd z Sulejówka "Gościńcem ku Niepodległości"
Do Wilna dotarł rajd rowerowy "Gościńcem ku Niepodległości". Rowerzyści jadący szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego ruszyli 17 czerwca spod ławeczki Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a w sobotę dotarli na metę – mauzoleum Matka i Serca Syna na cmentarzu na Rossie.
Rajd, o trasie 668 km, przybiegał pod hasłem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i był objęty patronatem honorowym, m.in. wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i mer rejonu wileńskiego Marii Rekść. Wicemarszałek i mer w ostatnim dniu dołączyły do uczestników rajdu i do Wilna wjechały na rowerach.
"To jest bardzo cenna inicjatywa na rzecz o dobrej współpracy Polski i Litwy, ale przede wszystkim współpracy Polaków z macierzy i Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie" - powiedziała wicemarszałek Koc, podsumowując rajd. Przypomniała, że "Polacy stanowią jedną wielka narodową wspólnotę". "Zawsze musimy o tej wspólnocie pamiętać, o rodakach, którzy mieszkają tu na Litwie" - dodała.
Mer Rekść poinformowała, że rajd rowerowy był jedną z inicjatyw podejmowanych przez samorząd, by zaznajomić młodzież z Polski z życiem Polaków na Litwie. "Często Polacy w Polsce nawet nie wiedzą, że na Litwie mieszka zwarta grupa Polaków, że mamy szkoły polskie, kultywujemy swoją kulturę, dbamy o pamięć historyczną. Chcemy to wszystko pokazać" - powiedziała Rekść w rozmowie z PAP.
Głównym organizatorem rajdu była Komenda Hufca ZHP "Mazowsze" w Mińsku Mazowieckim m. 1 PLM "Warszawa". Komendant rajdu Damian Murach powiedział PAP, że inicjatywa "miała wymiar patriotyczny, rekreacyjny, turystyczny i na pewno będzie kontynuowana".
"To była bardzo udana wyprawa, chociaż niełatwa. Wiele zwiedziliśmy i zapewne przyszłym roku będzie znacznie liczniejsza" grupa uczestników - powiedział Murach.
Trasę od Sulejówka do Wilna pokonało siedem osób. W sumie, na poszczególnych etapach, w rajdzie udział wzięło około 30 osób.
Jednym z celów wydarzenia było też reaktywowanie i wypromowanie dawnego traktu łączącego Warszawę i Wilno – Wielkiego Gościńca Litewskiego.
Wielki Gościniec Litewski był najważniejszym szlakiem handlowym i pocztowym Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVII i XVIII wieku. Szlak łączył stolicę Korony Królestwa Polskiego ze stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego i miał wpływ nie tylko na sprawne funkcjonowanie komunikacji w granicach ogromnego państwa, ale też na rozwój miejscowości przy nim usytuowanych.
Pomysł reaktywacji dawnego szlaku jako atrakcji turystycznej zrodził się w Sokołowie Podlaskim. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ulb/ amac/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.