12.05.2022

E. Witek: generał Władysław Anders i marszałek Józef Piłsudski poświęcili całe swoje życie Polsce

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (L-przód), komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego Marek Matuła (P) i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (L-tył) wzięli udział w obchodach 87. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 52. rocznicy śmierci generała Władysława Andersa. Fot. PAP/R. Pietruszka Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (L-przód), komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego Marek Matuła (P) i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (L-tył) wzięli udział w obchodach 87. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 52. rocznicy śmierci generała Władysława Andersa. Fot. PAP/R. Pietruszka

Generał Władysław Anders i marszałek Józef Piłsudski poświęcili całe życie Polsce; marzyli o silnym, niepodległym kraju i zamienili te marzenia w czyn – mówiła w czwartek podczas uroczystości wręczenia sztandaru Związkowi Strzeleckiemu Strzelec Józefa Piłsudskiego marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W czwartek na pl. Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się obchody 87. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 52. rocznicy śmierci generała Władysława Andersa.

"Sztandar, który dziś otrzymaliście niesie ze sobą idee, które was łączą, które łączą obecne pokolenia z tymi, które walczyły o Polskę w przeszłości" - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwracając się do Strzelców zgromadzonych przy Grobie Nieznanego Żołnierza. "Noście ten sztandar z dumą, wysoko, ale pamiętajcie, że każdego dnia musicie być gotowi na wypełnianie zobowiązań wobec ojczyzny i narodu w każdych warunkach" - dodała.

Jednym z punktów uroczystości było poświęcenie i wręczenie sztandaru Związkowi Strzeleckiemu Strzelec Józefa Piłsudskiego. "Sztandar, który dziś otrzymaliście niesie ze sobą idee, które was łączą, które łączą obecne pokolenia z tymi, które walczyły o Polskę w przeszłości" - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwracając się do Strzelców zgromadzonych przy Grobie Nieznanego Żołnierza. "Noście ten sztandar z dumą, wysoko, ale pamiętajcie, że każdego dnia musicie być gotowi na wypełnianie zobowiązań wobec ojczyzny i narodu w każdych warunkach" - dodała.

Odnosząc się do dzisiejszej rocznicy zauważyła, że generała Władysława Andersa i marszałka Józefa Piłsudskiego łączyło to, że poświęcili całe swoje życie Polsce. "Mieli w sobie ideę i marzenia o wolnej, silnej, niepodległej Polsce, ale te marzenia zamienili w czyn" - podkreślała. "Wy, jako strzelcy, spadkobiercy tych idei, jesteście im wierni i pokazujecie to każdego dnia" - mówiła do strzelców marszałek Sejmu.

"Dziś, kiedy na naszej wschodniej granicy widzimy barbarzyński najazd wojsk rosyjskich na naszych sąsiadów, na Ukrainę, to widzimy, że to poczucie wspólnoty narodu ukraińskiego, wielkie poczucie godności, honoru, wielkiego patriotyzmu pozwala im tak dzielnie bronić się już tak długo" - powiedziała.

"Wy, jako strzelcy, którzy wzorujecie się na powstańcach, legionistach, dokonaniach żołnierzy polskiego września czy Narodowych Sił Zbrojnych na Zachodzie, także Polskiego Państwa Podziemnego doceniacie to, bo wiecie, że nie można budować dobrej przyszłości dla Polski, jeśli nie ma się poczucia przynależności wspólnoty" - zaznaczyła. Jej zdaniem "to poczucie przynależności do wspólnoty pozwala tak długo i dzielnie bronić się Ukraińcom".

Witek podkreślała, że Polska wie, co znaczy walczyć w osamotnieniu, dlatego jako pierwsza ruszyła na pomoc Ukrainie. "Ruszyliście również wy, strzelcy. Od pierwszych dni zachowaliście się niezwykle godnie, odpowiedzialnie pokazaliście, na czym polega prawdziwa wartość przyjaźni, realnej pomocy. Od pierwszych dni organizowaliście pomoc dla walczącej Ukrainy i dla uchodźców" - zauważyła. Wyraziła pewność, że "żołnierze, którzy walczą na Ukrainie, wiedząc, że ich matki, dzieci, żony znalazły bezpieczne schronienie, pozwala im podejmować każdego dnia walkę o niepodległość swojej ojczyzny".

Obecny na uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał słowa wypowiedziane przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego podczas uroczystości pogrzebowych marszałka Piłsudskiego. "Pan prezydent powiedział wówczas o marszałku: dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek" - wspominał. Zwrócił przy tym uwagę, że do tych słów można dodać jeszcze to, że marszałek Piłsudski stał się wychowawcą wielu pokoleń Polaków.

"Józef Piłsudski nauczył Polaków odwagi, uczył, że trzeba stawiać sobie nawet te cele, które w danej chwili wydają się niemożliwe do osiągnięcia" - mówił minister Kasprzyk. "Uczył przełamywania wszelkich przeszkód, że niepodległość jest najwyższą wartością i wokół niepodległej Rzeczypospolitej trzeba grupować swoje siły i jej tylko służyć" - dodał.

"Józef Piłsudski nauczył Polaków odwagi, uczył, że trzeba stawiać sobie nawet te cele, które w danej chwili wydają się niemożliwe do osiągnięcia" - mówił minister Kasprzyk. "Uczył przełamywania wszelkich przeszkód, że niepodległość jest najwyższą wartością i wokół niepodległej Rzeczypospolitej trzeba grupować swoje siły i jej tylko służyć" - dodał.

Podczas uroczystości głos zabrał również komendant główny Związku Strzeleckiego Strzelec Józefa Piłsudskiego st. insp. ZS Marek Matuła, który dziękował wszystkim strzelcom za dotychczasowe zaangażowanie i zachęcał ich do dalszej pracy.

Przed zakończeniem uroczystości nastąpiła ceremonia złożenia wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza, m.in. przez marszałek Witek, ministra Kasprzyka, a także przedstawicieli Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Kwiaty zostały złożone również w imieniu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. (PAP)

Autor: Daria Kania, Olga Łozińska

oloz/ dka/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.