11.08.2018

Happening historyczny i lokalne przysmaki na Jarmarku Kamedulskim w Suwałkach

Jarmark Kamedulski w Suwałkach Jarmark Kamedulski w Suwałkach

Happening teatralny o Józefie Piłsudskim będzie jedną z atrakcji dwudniowego Jarmarku Kamedulskiego, który rozpoczął się w sobotę w Suwałkach. Podczas imprezy można też kupić wiele lokalnych produktów, m.in. drewnianego kameduła oraz lokalne przysmaki.

Jarmark Kamedulski nawiązuje do pierwszych jarmarków, organizowanych przez założycieli Suwałk - zakonników kamedułów. Jarmark rozpoczął się w sobotę barwnym korowodem, który przeszedł ulicami miasta.

Jarmark Kamedulski jest organizowany w ramach Dni Suwałk przez Urząd Miejski. Imprezę rozpoczęto w piątek galą, podczas której prezydent Suwałk wręczył coroczne nagrody, "Włócznie Jaćwingów".

W sobotę rozpoczął się także wielki kiermasz rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnej oraz jadła kresowego. Tradycyjnie w parku Konstytucji 3 Maja można kupić rękodzieło ludowe, lokalne potrawy, swojskie wędliny, potrawy, miody i nalewki. Jest też stoisko z drewnianymi figurkami przedstawiającymi świątki, ale także kameduła wigierskiego.

Jedną z atrakcji imprezy będzie w niedzielę happening teatralny przedstawiający przyjazd do Suwałk marszałka Józefa Piłsudskiego. W sobotę przed południem prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz odsłonił mural przedstawiający Józefa Piłsudskiego z żoną Aleksandrą.

„Odsłaniamy podczas miejskiego święta kolejny mural przypominający postać związaną z naszym miastem, urodzoną w Suwałkach Aleksandrę Piłsudską, druga żonę Józefa Piłsudskiego, która jest patronką szkoły podstawowej” - powiedział Renkiewicz. Prezydent dodał, że mural ma związek z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, którą obchodzimy w tym roku.

Podczas Dni Suwałk odbędą się także koncerty lokalnych zespołów ludowych, dziecięcych oraz suwalskiego chóru. Będzie można także obejrzeć koncerty Natalii Szroeder i zespołu Pectus.

Osadę Suwałki założyli w XVII w. zakonnicy kameduli, którzy mieszkali w pobliskim klasztorze w Wigrach. 3 marca 1720 roku przywilejem królewskim August II Mocny potwierdził prawa miejskie Suwałk. Dwóch kamedułów Romuald i Roch widnieje w herbie Suwałk. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ je/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.