12.03.2018 aktualizacja 16.03.2018

Koncert „Wiara, Nadzieja, Wolność” kulminacją obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego

Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26 stycznia 1919 r. Fot. NAC Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26 stycznia 1919 r. Fot. NAC

Uroczysty koncert „Wiara, Nadzieja, Wolność” z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej będzie kulminacyjnym wydarzeniem obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Na poznańskim INEA Stadionie wystąpi m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak i Kayah.

Główne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia w Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Na Placu Wolności z kolei, w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową, stanie obóz powstańczy. Kolejnego dnia, 28 grudnia, uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich odbędą się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oraz na Cmentarzu Powązkowskim.

„100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego chcemy uczcić zarówno nowymi elementami i inicjatywami, jak i tradycyjnie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich - te wszystkie elementy, które obecne są co roku, również i w tym roku będą celebrowane” – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Jak dodał, ma nadzieję, że w tym roku podczas uroczystości obecna będzie asysta wojskowa. „Obserwując to, co dzieje się obecnie w kraju mam nadzieję, że jednak Ministerstwo Obrony Narodowej zrozumiało, że umieszczanie apelu smoleńskiego przy każdych uroczystościach dotyczących różnych wydarzeń historii Polski – nie jest najlepszym pomysłem i tak naprawdę nie służy dobrze pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Ja się cieszę z takiej refleksji, uważam, że to będzie z pożytkiem dla wszystkich uroczystości” – podkreślił.

Dodał, że organizatorom obchodów zależy na obecności na uroczystościach także najwyższych władz państwowych. Zapowiedział, że specjalne zaproszenia zostaną skierowane zarówno do prezydenta RP Andrzeja Dudy, jak i do przedstawicieli rządu.

„Największym wydarzeniem, które będzie towarzyszyło obchodom w Poznaniu będzie specjalny koncert na Inea Stadionie, realizowany przez telewizję TVN. Koncert będzie transmitowany i mamy nadzieję, że m.in. dzięki temu przekazowi Polacy uświadomią sobie i zrozumieją, że powstanie wielkopolskie było ważne nie tylko dla Wielkopolski, ale i dla całego kraju, i że powstanie było istotnym elementem tworzenia się niepodległego państwa” – zaznaczył Woźniak.

W trakcie koncertu wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Kayah, Andrzej Piaseczny, Anna Wyszkoni, Beata Kozidrak i Bajm, Perfect oraz Kamil Bednarek.

Scenariusz koncertu będzie się składał z trzech części: Wiara, Nadzieja, Wolność. W trakcie wydarzenia wyświetlane będą m.in. archiwalne materiały filmowe, zdjęciowe i graficzne. Jak podkreślono na konferencji prasowej, w materiałach archiwalnych przypomniany zostanie m.in. przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego i jego przemówienie z okien hotelu Bazar, a także postać generała Józefa Dowbor-Muśnickiego, oraz zdobycie poznańskiego lotniska Ławica.

Wśród utworów wykonywanych przez polskich artystów znajdą nie tylko pieśni historyczne, ale nwoe utwory – skomponowane specjalnie na tę uroczystość. Artystom towarzyszyć będzie ponadto chór i orkiestra.

Z inicjatywy marszałka, obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywać się będą pod honorowym patronatem Rodzin Powstańczych.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ rosa

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.