06.09.2019 aktualizacja 07.09.2019

MKiDN: ponad 7 mln zł na produkcję filmu „Piłsudski”

Aktor Borys Szyc (L) jako Józef Piłsudski i reżyser Michał Rosa na planie filmu „Piłsudski”. Fot. PAP/G. Michałowski Aktor Borys Szyc (L) jako Józef Piłsudski i reżyser Michał Rosa na planie filmu „Piłsudski”. Fot. PAP/G. Michałowski

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało dofinansowanie w wysokości 7 mln 350 tys. zł na realizację filmu „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy – informuje resort w komunikacie przesłanym PAP w piątek. Premiera filmu odbyła się w czwartek.

Na ekranach kin film będzie można zobaczyć od 13 września. Resort kultury podał, że z sumy 7 mln 350 tys. zł - 2 mln 350 tys. dotacji otrzymało Studio Filmowe KADR, a 5 mln zł przekazano za pośrednictwem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. "To prawie połowa całego budżetu filmu, który w sumie wyniósł 14 mln 900 tys. zł" - czytamy w komunikacie.

Poinformowano, że +Piłsudski+ jest jednym z około 40 filmów o tematyce historycznej, które powstają przy zaangażowaniu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są wśród nich nie tylko filmy fabularne, ale również dokumentalne i animowane.

Przypomniano, że film "+Piłsudski+ to prawdziwa historia przedstawiająca życie Marszałka oraz jego walkę o niepodległą Polskę na przełomie lat 1901-1914. Józef Piłsudski +Ziuk+ (Borys Szyc), po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego, ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Film przedstawia jego zmagania na polu bitwy, z Polską Partią Socjalistyczną, jak i w życiu prywatnym, gdzie jest rozdarty między żoną (Magdalena Boczarska), a kochanką (Maria Dębska). Zbliża się rok 1914 i +Ziuk+ widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego – niepodległej Polski". (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.