23.08.2020

Muzeum Historii Polski: film „Bitwa Warszawska 1920–2020”

Muzeum Historii Polski udostępniło na swoim kanale YouTube film „Bitwa Warszawska 1920–2020”. Jest to opowieść przygotowana z okazji 100. rocznicy jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata.

Dokument przedstawia głównych bohaterów Bitwy Warszawskiej – polskich dowódców, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Jednocześnie mówi o bezimiennych bohaterach: młodzieży, studentach, zwykłych ludziach, ochotnikach, bez których poświęcenia nie byłoby możliwe stawienie czoła najeźdźcom. Twórcy filmu opowiadając o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku przyglądają się też zbiorom Muzeum Historii Polski pochodzącym z tego okresu. Opowieść o plakatach propagandowych, karykaturach, fragmencie czołgu i lancy kawaleryjskiej jest ważną częścią tego dokumentu.

Produkcja: Muzeum Historii Polski

Producent wykonawczy: Magnum Opus Reżyseria: Lidia Chołody, Marek Stremecki

Scenariusz: Marek Stremecki

Czas trwania: 20 minut.

Rok produkcji 2020

Źródło: Muzeum Historii Polski

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.