10.11.2018

Na Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zawieszono wiechę

Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie zakończyły się prace konstrukcyjne. 10.11.2018. Fot. PAP/P. Nowak Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie zakończyły się prace konstrukcyjne. 10.11.2018. Fot. PAP/P. Nowak

Społeczeństwo polskie wiele lat czekało na muzeum Józefa Piłsudskiego; możemy dziś symbolicznie zameldować marszałkowi, że szanujemy przeszłość, zasługujemy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo do przyszłości - mówił w sobotę w Sulejówku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W Sulejówku koło Warszawy odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy, czyli symbolicznego zakończenia prac konstrukcyjnych w powstającym tam Muzeum Józefa Piłsudskiego. W ceremonii wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, wiceminister kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego Jacek Rusiecki, burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa, ambasador Austrii w Polsce Werner Almhofer oraz Dariusz Wietrzyński, członek zarządu PORR w Polsce, czyli generalnego wykonawcy inwestycji.

List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki. "100 lat temu odrodziła się wolna Rzeczpospolita, rok 1918 był dla naszego narodu świtem, który rozjaśnił długą, bo trwającą 123 lata noc zniewolenia. Nie wydarzyłoby się to, gdyby nie ojcowie naszej niepodległości, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim" - podkreślił premier.

Dodał, że "Józef Piłsudski, jak powiedział Ignacy Mościcki, dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek". "Niewiele jest w naszej historii postaci tak niezwykłych, tak zasłużonych" - napisał szef rządu, dodając, że Piłsudski był żołnierzem i inspirującym przywódcą, który skonsolidował i obronił młode państwo polskie.

"Nie sposób wymienić wszystkich jego zasług, nie sposób znaleźć słów dostatecznie oddających jego kształt i losy Polski. Misję tę podejmie muzeum" - zauważył Morawiecki. "Jesteśmy marszałkowi winni pamięć i refleksję nad dziedzictwem, które pozostawił i które każdego dnia rozwijamy, dziedzictwem niepodległej ojczyzny" - napisał premier.

Wicepremier Gliński ocenił, że "Polska zasługuje na takie muzeum. Społeczeństwo polskie wiele lat czekało na muzeum Józefa Piłsudskiego". W tym kontekście minister kultury zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, a największym symbolem i bohaterem tamtego czasu był właśnie Piłsudski. Minister zastanawiał się jednocześnie, dlaczego dopiero teraz "kończymy budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego". "To jest dramatyczny znak zapytania" - ocenił.

Gliński dodał, że Polska czekała i czeka wciąż na wiele innych instytucji muzealnych, "instytucji, które poprzez historię mają dbać o naszą tożsamość". "Na szczęście od kilku lat budujemy te instytucje" - zaznaczył wicepremier. Wskazał tu m.in. na Muzeum Historii Polski na Cytadeli, Muzeum Kresów czy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

"Wreszcie to robimy, pozostaje pytanie, dlaczego tak późno. Dlaczego, duży, piękny, poważny, cywilizowany kraj w środku Europy, członek Unii Europejskiej, trwały i solidny element Unii Europejskiej, który nie ma zamiaru tej Unii opuszczać, dlaczego tyle lat musieliśmy czekać na to, żeby w sposób godny zinstytucjonalizować naszą historię" - pytał wicepremier.

Gliński przytoczył też słowa Piłsudskiego mówiące, że: "Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". "Możemy dzisiaj z dumą, symbolicznie zameldować marszałkowi, że my szanujemy przeszłość i w związku z tym zasługujemy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo do przyszłości" - podkreślił wicepremier. Szef MKiDN wskazał, że "to będzie miejsce, gdzie ta przeszłość będzie wspaniale pokazywana, gdzie o tej przeszłości będziemy edukowali kolejne pokolenia".

Dyrektor muzeum Robert Supeł powiedział PAP, że zawieszenie wiechy ma dla placówki "kolosalne znaczenie". "Uznaliśmy, że zwłaszcza mieszkańcom Sulejówka, a także tym, którzy nas wspierają np. poprzez przekazywanie darów do naszego zbioru muzealnego to się najzwyczajniej w świecie należy po kilku latach oczekiwania, albo po kilku latach sąsiedztwa z płotem budowy, za którym nie wiadomo co się działo" - zaznaczył.

Jak mówił, jesteśmy w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "To jest ważny moment. 10 listopada 1918 r. Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga, cały dzień miał strasznie zajęty, następnego dnia właściwie zaczął już działać, więc właściwie obchodzimy 100-lecie jego powrotu z internowania i jednocześnie ta data jest nieprzypadkowo przez nas wybrana - to jest 10-lecie utworzenia muzeum. 10 lat temu, 10 listopada 2008 r. została podpisana umowa u utworzeniu muzeum pomiędzy fundacją Józefa Piłsudskiego i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - przypomniał.

Prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego przyznał, że zanim doszło do podpisania umowy o utworzeniu muzeum było "wiele momentów zwątpień i trudnych chwil". "Dzisiaj ten budynek stoi i mam nadzieję, że za rok będziemy w stanie otworzyć to muzeum" - dodał.

Arkadiusz Śliwa, burmistrz Sulejówka powiedział, że chciałby, żeby po zbudowaniu muzeum "wszyscy Polacy w Polsce i za granicą wiedzieli, że Sulejówek to jest miasto Marszałka i żeby w tym muzeum treści - Bóg, Honor, Ojczyzna - były przekazywane wszystkim Polakom z Sulejówka, Mazowsza, z kraju i z zagranicy". "Jestem przekonany, że tak będzie i jestem dumny z tego, że będzie działo się to w naszym legendarnym Sulejówku" - podkreślił.

"Wszyscy wiemy, że marszałek Józef Piłsudski urodził się na Wileńszczyźnie i tam był jego pierwszy dom rodzinny, drugim domem rodzinnym był Sulejówek. Jest nam niezmiernie miło, że dzisiaj na tej uroczystości możemy gościć młodzież z Wileńszczyzny" - powiedział Śliwa. Zaznaczył, że jedyny sztandar, który jest na uroczystości spoza Sulejówka to właśnie sztandar z Wileńszczyzny.

Ambasador Austrii ocenił, że możemy "pokojowo pamiętać trudne czasy, ale także pokojowo wspominać tych, którzy byli barwnymi postaciami zmieniającymi świat 100 lat temu. Z całą pewnością marszałek Piłsudski był jedną z tych osób". "Mogę także zapewnić, że Sulejówek jest już w tym momencie dobrze znany, jako miasto marszałka" - dodał.

Jerzy Kwiczala (ur., w 1935), którego ojciec był legionistą i służył m.in. w Pierwszej Brygadzie Józefa Piłsudskiego powiedział PAP, że uroczystość ma dla niego istotne znaczenie. "Tatuś nie wytrzymał sytuacji, jaka się wytworzyła po 1947 r. w Polsce i zmarł, a pewnie byłby w stanie do dzisiaj jeszcze dotrwać i być na tej uroczystości osobiście. Ponieważ on nie może, w związku z tym ja jestem" - podkreślił. Zaznaczył, że nieobce są mu "wszystkie tradycje związane z Legionami i z Wojskiem Polskim przedwojennym jeszcze". Kwiczala wraz z żoną złożył w darze dla muzeum wszystkie dokumenty, które pozostały mu po ojcu, w tym m.in. Krzyż Srebrny Orderu Wojennego "Virtuti Militari", a także zestaw kilkudziesięciu map sztabowych na płótnie, które obrazują teren przedwojennej Polski. Zwracał uwagę, że przetrzymywanie tych map było "bardzo ryzykowane" w czasie, kiedy oznaczone na mapie miejsca to były już tereny Związku Radzieckiego.

Uroczystość zawieszenia wiechy jest symbolicznym zakończeniem drugiego spośród trzech najważniejszych etapów budowy kompleksu muzealno-edukacyjnego (pierwszym było wmurowanie kamienia węgielnego, ostatnim będzie otwarcie Muzeum). Powrót Józefa Piłsudskiego 10 listopada 1918 r. do Warszawy jest datą szczególną w kalendarzu "pierwszych dni niepodległości" Polski.

Podczas uroczystości zaprezentowany został parter dworku Milusin wyposażony w zabytkowe umeblowanie, w tym odzyskane w 2015 r. meble pochodzące z salonu rodziny Piłsudskich, a także wyremontowany budynek willi Bzów oraz wystawę darów pozyskanych przez Muzeum.

Muzeum Józefa Piłsudskiego mieści się w willi Milusin w Sulejówku, będącej darem od podkomendnych dla marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r. Akt powołania muzeum został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury. Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.

W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin i remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi Otrando - tzw. Drewniaka, a także willi Bzów. Integralną częścią muzeum ma być także oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu o powierzchni 5 tys. m kw., z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka. Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Rafał Białkowski

ksi/ rbk/ wkr/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.