30.04.2018

"Niepodległa dla wszystkich na Dzień Flagi" - spot zachęcający Polaków do wywieszania flag

"Niepodległa dla wszystkich na Dzień Flagi" - to hasło dostępnego od poniedziałku w internecie spotu, który ma zachęcać Polaków do wywieszania flag. W filmie, zrealizowanym na zlecenie Biura Programu "Niepodległa", wzięli udział polscy olimpijczycy i paraolimpijczycy.

W spocie wystąpili: Maria Andrejczyk, Alicja Czyżowicz, Magdalena Głodek, Justyna Śmietanka, Wojciech Makowski, Piotr Małachowski, Rafał Wilk oraz Adam Małysz, który przyjął rolę narratora.

"Sport to ciężki kawałek chleba. To jest mnóstwo wyrzeczeń, na pewno. Nawet jak cię coś boli, to i tak wiesz, że musisz to robić. I po co to wszystko? Dla kogo? Ale jak idzie flaga w górę i grają Mazurek, to każdy się rozkleja. Wtedy wiesz, dla kogo to robisz. Dla rodziny. Dla siebie. Dla wszystkich. W zasadzie to tak, jakbyśmy wywieszali polską flagę za każdym razem, jak wygrywamy. A Ty, dla kogo wywieszasz flagę?" - mówi Małysz w trwającym 30 sekund materiale wideo.

Jak poinformowało Biuro Programu "Niepodległa" w poniedziałkowym komunikacie, spot jest częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości i jednocześnie podsumowuje kampanię Narodowego Centrum Kultury i grupy Lotos na temat wartości barw i symboli narodowych, a także kampanię PKN Orlen zachęcającą do wywieszania flagi. "Wszyscy zaangażowani sportowcy wystąpili bezpłatnie w kampanii +Niepodległej+" - napisano w komunikacie.

Jak podkreślił dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski, "nie ma bardziej uniwersalnego symbolu, który łączy wszystkich Polaków, niż barwy narodowe". "Chcemy, żeby każdy z nas, każdy kto czuje się Polakiem pamiętał, że to dzięki niepodległości, którą odzyskaliśmy sto lat temu, dziś możemy wywieszać +biało-czerwoną+. Możemy ją wywieszać dla naszych bliskich, dla naszych sportowców – dla wszystkich, których chcemy uhonorować" - powiedział Kowalski, cytowany w komunikacie.

Kowalski dodał, że wszystkie spoty przygotowane w ramach Programu "Niepodległa" wzajemnie się uzupełniają i stanowią "spójny komunikat dla Polaków". "Każdy może świętować ważne dla niego wydarzenia, wywieszając flagę, ale jednocześnie powinniśmy okazywać jej należny szacunek ze względu na wartości, które reprezentuje" - zaznaczył.

Materiał wideo "Niepodległa dla wszystkich na Dzień Flagi" można obejrzeć na oficjalnej stronie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości: https://niepodlegla.gov.pl, na facebookowym profilu Niepodległej: https://facebook.com/niepodlegla1918, a także pod adresem: https://youtube.com/niepodlegla1918. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ mhr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.