15.06.2020 aktualizacja 25.06.2020

„Niepodległa” w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej ogłasza ogólnopolski konkurs literacki „1920”

Źródło: Biuro Programu „Niepodległa” Źródło: Biuro Programu „Niepodległa”

Biuro Programu „Niepodległa” w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej ogłosiło ogólnopolski konkurs literacki „1920”. Za sprawą konkursu mamy nadzieję stworzyć literacką panoramę roku 1920 - podało biuro. Prace należy przesyłać do 15 sierpnia.

"Konkursem, pod symbolicznym hasłem +1920+, chcemy zachęcić do stworzenia literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów. Niezwykłych, bo odrodzona po ponad stu latach zaborów Polska musiała zmierzyć się z niełatwym zdaniem obrony i utrzymania swojej obecności na nowych mapach świata. Choć wewnętrznie wciąż była w trakcie jednoczenia (nie było nawet wspólnej waluty – złotówka miała pojawić się dopiero kilka lat później!), musiała pokazać, że jest jednak krajem, w którym solidarność, bohaterstwo, braterstwo i wolność to nie tylko puste hasła, ale podstawowe wartości, którymi kieruje się cały naród" - napisano na stronie Biura "Niepodległa".

"Chcemy pokazać, że cel, który przyświeca dzisiaj działaniom Biura Programu +Niepodległa+, czyli wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków, jest tożsamy z tym, którym kierowali się nasi przodkowie w czasie nawały bolszewickiej" - dodano.

Wskazano, że na sukces roku 1920 złożyły się wysiłki całego społeczeństwa – ochotników, którzy masowo zaciągali się do wojska, radiowywiadu, który złamał radzieckie szyfry, kobiet, które jako sanitariuszki oraz wywiadowczynie działały w okolicach frontu, piekarzy, zaopatrujących tysiące żołnierzy. "Za sprawą konkursu mamy nadzieję stworzyć literacką panoramę roku 1920, pokazującą przekrój różnorodnych podejmowanych wówczas działań" - dodano.

Na stronie Biura Programu "Niepodległa" napisano, że organizatorzy czekają na "opowiadania kryminalne (jak policja dawała sobie radę w obliczu groźby nadciągających wojsk radzieckich, kiedy wciąż trzeba było walczyć o utrzymanie lokalnego porządku i bezpieczeństwa?), szpiegowskie (agenci i agentki, radiowywiad, tajne plany i wykradzione dokumenty…), a także obyczajowe (jak wyglądało życie w roku 1920, z czym mierzyło się społeczeństwo?), czy nawet romanse (bo przecież miłość w czasach wojny jest nieodzowna!)". "W naszym konkursie gatunek nie stawia ograniczeń – przyjmiemy zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Prace mogą być wymysłem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Może być dramatycznie, romantycznie, z dreszczykiem bądź na wesoło. Chcemy wiedzieć, jak według współczesnych Polaków mógł wyglądać rok 1920!" - podkreślono.

Dodano, że ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, biuro zachęca, aby w pracach pojawił się motyw walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związany z Bitwą Warszawską.

Przekazano, że zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30 tys. znaków ze spacjami. Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia.

Prace należy przesyłać do 15 sierpnia na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst.

Podkreślono, że "tekstów nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, a jedynie wybranym przez siebie pseudonimem i tytułem pracy". W treści maila należy podać swój pseudonim, tytuł tekstu oraz dane kontaktowe. Niezbędne jest załączenie oświadczenia konkursowego (może być skan/zdjęcie wypełnionego oświadczenia konkursowego).

Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych jest warunkiem udziału w konkursie. Wyrażenie zgody na akceptację regulaminu następuje poprzez złożenie oświadczenia. (Dostępne na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/?fbclid=IwAR3bPq0stLRaqCKXbw3CR1iV3s6XhkjKFmzeQmIoTcMEYjqI04aj3v1LPpE).

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne: do 10 nagród równoważnych, w wysokości 4 tysięcy złotych brutto każda.

Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie.

Organizator postara się najlepsze prace wydać w antologii pokonkursowej (razem z tekstami członków jury), która ukaże się w setną rocznicę podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką: 18 marca 2021 roku.

W komisji konkursowej zasiądą m.in. przedstawiciele Biura Programu "Niepodległa", uznani pisarze oraz przedstawiciele wydawnictwa. Ogłoszenie wyników nastąpi w październiku 2020. Organizatorzy skontaktują się ze zwycięzcami, a lista nagrodzonych pojawi się m.in. na stronie www.niepodlegla.gov.pl.

"Podobnie jak miało to miejsce przy okazji +Stulecia kryminału+, tak i teraz chcemy, aby antologia pokonkursowa pomagała innym, dlatego zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele charytatywne" - zadeklarowano.

Partnerem konkursu jest Fundacja KGHM Polska Miedź. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.