Obchody 100-lecia niepodległości Polski: wspólne śpiewanie hymnu i Koncert dla Niepodległej
Wspólne śpiewanie hymnu, Koncert dla Niepodległej na stadionie PGE Narodowy oraz Festiwal Niepodległa - to niektóre propozycje MKiDN i Biura Programu "Niepodległa" na świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju zaplanowano kilka tysięcy wydarzeń.
Od ubiegłego roku w ramach programu "Niepodległa" zgłoszono ponad 3 tys. wydarzeń. W sumie tylko w tym roku rozdysponowano 17 mln zł na ok. 300 projektów.
Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości realizowanym przez Biuro Programu "Niepodległa" i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Koncert dla Niepodległej. Podczas wydarzenia, organizowanego na stadionie PGE Narodowy, zostaną zaprezentowane utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego, czasów II wojny światowej, lat 60. ubiegłego wieku oraz złotej ery polskiego rocka. Będą śpiewane pieśni legionowe, przeboje przedwojennej muzyki filmowej, utwory powstańcze oraz te dedykowane walce z komunizmem, wśród nich legendarne "Mury" Jacka Kaczmarskiego w nowej interpretacji Krystyny Prońko.
Na koncercie wystąpią też. m.in. Stanisława Celińska, Aleksandra Kurzak, L.U.C., Maryla Rodowicz, Paweł Kukiz, Kamil Bednarek, Warszawskie Combo Taneczne, SBB i Natalia Nykiel. "Zasadą jest, że każdy z wykonawców śpiewa nie swój utwór w nowych aranżacjach, specjalnie przygotowanych na Koncert dla Niepodległej" - powiedział PAP dyr. Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.
Rzecznik prasowy Biura Programu "Niepodległa" Kamil Wnuk przekazał PAP, że wszystkie bilety na koncert zostały zarezerwowane. "Rezerwacje powinny zostać odebrane (pobrane bilety w pdf) do 7 listopada. Od 8 listopada nieodebrane bilety wrócą do puli. Na cały koncert zaplanowano 43 tys. miejsc" - zaznaczył Wnuk.
Koncert rozpocznie się 10 listopada o godz. 19.30, a o godz. 20.10 zaplanowano jego transmisję telewizyjną. Finałem wydarzenia będzie wspólnie zaśpiewany hymn.
Na koncert zostali zaproszeni obecny prezydent, premier, członkowie rządu, ale także byli prezydenci i byli premierzy, marszałkowie Sejmu i Senatu, wszyscy posłowie i wszyscy senatorowie. Zaproszony został także cały korpus dyplomatyczny stacjonujący w Polsce.
Wydarzeniem, które w intencji organizatorów obchodów niepodległości, połączy wszystkich Polaków w niedzielę, 11 listopada, będzie akcja "Niepodległa do hymnu", w trakcie której o godz. 12 Polacy wspólnie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zostanie wykonany podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Wyemitują go stacje radiowe i telewizyjne, zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji.
Także 11 listopada dla osób, które będą chciały poznać polską historię poprzez dawne pieśni, modę, samochody, kulinaria przygotowano Festiwal Niepodległa. Impreza odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w godz. 13-21. W ramach festiwalu zaplanowane są dwie tzw. trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na każdej z nich znajdzie się kilka przystanków – miejsc wartych zatrzymania, zachęcających do przyłączenia się do świętowania
Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę muzyczną z polskimi utworami ostatniego stulecia, przystanek poświęcony rodzimym tańcom oraz przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i specjałów kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony zostanie przystanek – Wystawa Orła Białego, a Narodowe Centrum Kultury zaplanowało Wystawę Jednego Pomnika.
Na trasie Czerwonej przygotowano specjalne prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości z 1918 r. Paderewski, Piłsudski, Dmowski, Witos, Daszyński i Korfanty będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Ciekawostką - według organizatorów - może być przystanek przy hotelu Bristol, gdzie bywał Paderewski. W jednej z sal hotelu grane będą utwory kompozytora – z transmisją na specjalnym telebimie przed hotelem.
11 listopada odbędzie się również w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej główny koncert w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Na ten dzień zaplanowano też 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie z tego samego cyklu. W wydarzeniach bezpośrednio weźmie udział 12 tys. 500 odbiorców w kraju oraz 15 tys. na świecie. Dzięki transmisjom radiowym i telewizyjnym każdy będzie mógł posłuchać polskiej muzyki.
Na poniedziałek, 12 listopada, zaplanowano w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej premierę współprodukowanego przez MKiDN filmu "Niepodległość" w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. Film powstał dzięki dziesiątkom anonimowych operatorów, którzy w latach 1914-1923 filmowali naszych przodków.
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętniają również wystawy zorganizowane z okazji tej rocznicy - "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918" w Muzeum Narodowym w Warszawie (czynna do 17 marca 2019 r.), "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego" w Muzeum Narodowym w Krakowie (czynna do 27 stycznia 2019 r.), "Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości" w warszawskim Muzeum Łazienki Królewskie (czynna od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r.) oraz "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej w latach 1918 – 1989" w Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie (wernisaż - 10 listopada, wystawa czynna do 31 marca 2019 r.).
Już po raz trzynasty Muzeum Historii Polski organizuje Przystanek Niepodległość – imprezę związaną ze świętem 11 listopada. Jej główną atrakcją będzie interaktywna gra przestrzenna „Labirynt Niepodległości” w pawilonie na Placu Teatralnym w Warszawie. Muzeum z okazji rocznicy niepodległości przygotowuje także nowe książki m.in. album wraz ze zbiorem esejów na temat II RP.
Oparta na konstrukcji labiryntu gra będzie obejmować najważniejsze wydarzenia z historii Polski okresu zaborów i walki o niepodległość. Gra przeznaczona jest dla wszystkich – zarówno dla dzieci (w wieku szkolnym) i młodzieży, jak i dorosłych, jest również jest dostosowana dla potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
W okresie 7-9 listopada gra będzie dostępna jedynie dla grup szkolnych – edukatorzy Muzeum Historii Polski będą prowadzić w pawilonie lekcje muzealne. W weekend 10-11 listopada „Labirynt” będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
W stulecie odzyskania niepodległości Muzeum Historii Polski oddaje również do rąk czytelników książkę „Oblicza Niepodległej” – zbiór dziewięciu tekstów przybliżających różne dziedziny życia w II Rzeczypospolitej. 7 listopada o godzinie 18:30 w pawilonie na Placu Teatralnym odbędzie premiera książki oraz spotkanie z redaktorami i historykami.
Powstaje również filmowy cykl „Eksperci o niepodległości”, w którym historycy i publicyści będą opowiadać o najciekawszych zjawiskach społecznych, gospodarczych i kulturalnych związanych z odzyskaniem niepodległości. Cykl zostanie w całości udostępniony na portalu dzieje.pl tworzonym przez Muzeum Historii Polski i Polską Agencję Prasową.
Z kolei w całej Polsce, do końca roku stanąć ma 143 multimedialne "Ławki Niepodległości". Resortem odpowiedzialnym za projekt jest MON. "Ławką Niepodległości chcemy wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem miłości do Polski, przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska" – powiedziała cytowana w komunikacie MON przewodnicząca komisji konkursowej, dyrektor Centrum Operacyjnego MON Agnieszka Glapiak.
Jak podało MON, samorządy planują postawić "Ławki Niepodległości" w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców: na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi.
W ramach programu "Niepodległa" Narodowe Centrum Kultury realizuje także projekt "Do hymnu", w którym bierze udział ponad 80 tys. uczniów i uczennic z 300 szkół z całego kraju. Będą oni wspólnie śpiewać hymn i jedną z dodatkowych pieśni, np. "Bogurodzicę" i "Rotę".(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ wj/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.