06.11.2018

Obchody 100-lecia niepodległości: wspólne śpiewanie hymnu, potańcówki, koncerty, parady

11 listopada w samo południe zapraszamy Polaków w kraju i za granicą do wspólnego zaśpiewania hymnu. W stolicy na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się muzyczny festiwal, do tego parady samochodów zabytkowych, orkiestr i warsztaty dla dzieci - mówi PAP dyr. Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

11 listopada odbędzie się akcja "Niepodległa do Hymnu", czyli wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. "Zachęcamy wszystkich, aby o godz. 12:00 spotkali się w swoich społecznościach i wspólnie zaśpiewali hymn. Na potrzeby akcji utworzyliśmy mapę na stronie niepodlegla.gov.pl, na której organizacje zgłaszają chęć śpiewania hymnu, tak żeby inni się mogli dołączyć" - powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

Tego dnia zostanie zorganizowany festiwal "Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu. "Zapraszamy wszystkich będących w Warszawie do wspólnego, radosnego świętowania. Na terenie Uniwersytetu Warszawskiego znajdzie się scena muzyczna, gdzie od 13:00 do 21:00 będą odbywały się koncerty. Na terenie Akademii Sztuk Pięknych stanie namiot, w którym przez cały dzień będą prowadzone warsztaty dla dzieci z malowania, śpiewania, a na koniec dnia będziemy mogli obejrzeć spektakl teatralny" - opowiada Kowalski.

W ramach festiwalu zaplanowane są dwie tzw. trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na każdej z nich znajdzie się kilka przystanków – miejsc wartych zatrzymania, zachęcających do przyłączenia się do świętowania.

Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę muzyczną z polskimi utworami ostatniego stulecia, przystanek poświęcony rodzimym tańcom oraz przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i specjałów kuchni polskiej.

Na trasie Czerwonej przygotowano specjalne prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości z 1918 r. Paderewski, Piłsudski, Dmowski, Witos, Daszyński i Korfanty będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Ciekawostką - według organizatorów - może być przystanek przy hotelu Bristol, gdzie bywał Paderewski. W jednej z sal hotelu grane będą utwory kompozytora – z transmisją na specjalnym telebimie przed hotelem.

Festiwal uświetnią parady orkiestr, parady samochodów zabytkowych, powozów konnych. Będzie też można się przejechać tramwajem konnym po Trakcie Królewskim. W Pałacu Prezydenckim zostanie otwarta dla zwiedzających Sala Orderu Orła Białego.

W niedzielę odbędzie się również w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej główny koncert w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Na ten dzień zaplanowano też 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie z tego samego cyklu. W wydarzeniach bezpośrednio weźmie udział 12 tys. 500 odbiorców w kraju oraz 15 tys. na świecie. Dzięki transmisjom radiowym i telewizyjnym każdy będzie mógł posłuchać polskiej muzyki.

11 listopada przypadnie kumulacja uroczystości organizowanych w ramach rządowego programu "Niepodległa". Choć program działa od 2017 r. najwięcej projektów z prośbą o dofinansowanie spłynęło do realizacji w 2018 r. "Spłynęło do nas dwa i pół tysiąca projektów w pierwszym naborze, na kwotę 130 milionów złotych; byliśmy w stanie dofinansować 10 procent z nich" - powiedział Kowalski.

W sumie, tylko w 2018 r. 17 mln zł zostało rozdysponowane na ok. 300 projektów. "Warto zwrócić uwagę, że maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 150 tys. zł na jeden projekt, ale były też tańsze inicjatywy. Nasza komisja oceniająca stawiała na projekty łączące, wspólnotowe, zapraszające" - mówił Kowalski. PW "Niepodległa" został zaplanowany na lata 2017–2022. (PAP)

ksk/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.