23.12.2018

Poznański IPN inicjatorem portalu na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

Portal IPN powstaniewielkopolskie.ipn.gov.pl Portal IPN powstaniewielkopolskie.ipn.gov.pl

Portal poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu przygotował z okazji stulecia wybuchu insurekcji poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy z kilkunastoma instytucjami. Ma to być najpełniejsze dostępne w sieci źródło wiedzy o powstaniu.

W prace nad serwisem włączyły się m.in wielkopolskie muzea, placówki badawcze i media. Premiera portalu dostępnego pod adresem powstaniewielkopolskie.ipn.gov.pl oraz pw.ipn.gov.pl nastąpi 28 grudnia.

Jak powiedział PAP pomysłodawca serwisu, dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek ideą portalu jest edukowanie, propagowanie i upamiętnianie Powstania Wielkopolskiego. Prace nad jego stworzeniem trwały rok, będą intensywnie kontynuowane także po premierze portalu.

"Zależy nam na tym, by o Powstaniu Wielkopolskim pamiętano, mówiono, by ten heroiczny wysiłek Wielkopolan był należycie doceniony. Przeglądając już istniejące strony internetowe o powstaniu zauważyłem, że prowadzące je instytucje przygotowują je biorąc pod uwagę swoje potrzeby, swoją działalność. Mój pomysł był taki, by, dzięki współpracy szeregu podmiotów, zbudować coś większego, szerszego" – powiedział Reczek.

Dyrektor poznańskiego IPN podkreślił, że zaproszenie do współpracy nad serwisem przyjęło wielu uznanych historyków oraz kilkanaście instytucji nauki i kultury. Są wśród nich Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych.

Infografika

W przygotowanie portalu włączyły się także Radio Poznań, TVP Poznań, Fundacja Zakłady Kórnickie, Biblioteka Kórnicka PAN, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne Gniazdo, Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie oraz Biblioteka Raczyńskich.

Twórcy witryny internetowej podkreślają, że dzięki wspólnemu wysiłkowi nawiązują "do najlepszych wzorców pracy organicznej, która łączyła naszych przodków", tworząc "rzecz wyjątkową, która ma na kolejne długie lata służyć nie tylko Wielkopolanom, ale również wszystkim Polakom, którym chcemy mówić o heroizmie Wielkopolan i zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim".

Serwis ma gromadzić najważniejsze informacje o Powstaniu Wielkopolskim: dane na temat okoliczności wybuchu insurekcji, przebiegu walk, kalendarium i biogramy bohaterów zwycięskiego zrywu. Znajdą się tam też materiały dokumentacyjne i ikonograficzne, programy telewizyjne, audycje radiowe a także broszury edukacyjne do pobrania oraz scenariusze lekcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

"Każdy z podmiotów uczestniczących w tworzeniu tego dzieła dał to, co miał najciekawszego, najbardziej wartościowego. Ten portal chcemy sukcesywnie rozbudowywać – będziemy wysyłali zaproszenia do regionalistów z prośbą o przygotowywanie materiałów pogłębiających wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim. Uznaliśmy, że w przyszłości warto zbudować także portale obcojęzyczne, IPN wykupił więc domeny dla serwisu w języku angielskim, francuskim i niemieckim" – powiedział Reczek.

Uroczysta inauguracja portalu będzie miała miejsce 28 grudnia w Belwederze w Warszawie.

Główne obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia w Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Na placu Wolności - w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową - stanie rekonstrukcja obozu powstańców.

W uroczystościach rocznicowych weźmie udział prezydent Andrzej Duda, spodziewany jest też udział premiera Mateusza Morawieckiego. Obchodom będzie towarzyszył koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. 28 grudnia uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich odbędą się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powązkowskim.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ wj/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.