06.11.2020

Premiera „Ni z tego, ni z owego” w reż. M. Wojtyszki – w poniedziałek w Teatrze Telewizji

Premiera spektaklu „Ni z tego, ni z owego” w Teatrze Telewizji Premiera spektaklu „Ni z tego, ni z owego” w Teatrze Telewizji

W Teatrze Telewizji 9 listopada pokazana zostanie premiera spektaklu „Ni z tego, ni z owego”, którego bohaterami są ojcowie polskiej niepodległości – Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia jest Maciej Wojtyszko.

"Kameralny dramat przedstawia sylwetki dwóch najważniejszych ojców polskiej niepodległości - Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego poprzez pryzmat trudnych relacji męsko-damskich, ale i konfliktów światopoglądowych" - napisano na stronie Teatru Telewizji.

Jak wyjaśniono, akcja spektaklu rozgrywa się w latach 1892–1920. "Utwór rozpisany na dziesięć scen prezentuje dwie różne koncepcje odzyskania niepodległości, wyrosłe z innych światopoglądów obu bohaterów, kochających w dodatku tę samą kobietę" - czytamy o przedstawieniu, którego scenariusz Wojtyszko napisał przed rokiem.

"Maria wybrała w końcu Józefa i została jego żoną. Maciej Wojtyszko pokazuje jednak, że dla walki o niepodległość potrafili oni powściągnąć uczucia i przekroczyć własną dumę, ceniąc w sobie nawzajem determinację w kwestii walki o wolność ojczyzny i absolutne oddanie tej sprawie" - wyjaśniono na stronie Teatru Telewizji.

W sztuce ukazano też "drugą miłość życia Józefa Piłsudskiego – Aleksandrę".

"Dzięki wpisaniu osobistych wątków z życia obu mężczyzn w bieg wydarzeń politycznych, autor przekazuje solidną wiedzę o namiętnościach i źródłach konfliktu pomiędzy dwoma najważniejszymi graczami przedwojennej sceny politycznej" - czytamy w przesłanej informacji. "Utwór nawiązuje zarazem do współczesności, pokazując historyczne korzenie dzisiejszych konfliktów i sprawiedliwie prezentując oba nurty myślenia o Polsce" - dodano.

Autorem scenariusz i reżyserem jest Maciej Wojtyszko. Scenografię zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy - Zuzanna Markiewicz. Autorem zdjęć jest Grzegorz Kędzierski. Muzykę skomponował Piotr Moss.

Występują: Monika Buchowiec (Maria Juszkiewiczowa), Maria Gudejko (Aleksandra Szczerbińska), Mariusz Ostrowski (Józef Piłsudski), Dariusz Kowalski (Roman Dmowski), Bartosz Turzyński (Bolesław Wieniawa-Długoszowski), Riho Okuno (Gejsza) i Alicja Pietras (Wanda Juszkiewiczówna, córka Marii).

Producentem wykonawczym spektaklu jest łódzki ośrodek TVP.

Premiera - 9 listopada o godz. 21 w TVP1.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.