14.08.2020

R. Supeł: chcemy, żeby mieszkańcy Sulejówka mogli mówić, że Muzeum Józefa Piłsudskiego jest nasze

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł. Fot. PAP/W. Olkuśnik Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł. Fot. PAP/W. Olkuśnik

Chcemy, żeby mieszkańcy Sulejówka mogli mówić, że Muzeum Józefa Piłsudskiego jest nasze – powiedział w piątek dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł. Placówka zostanie otwarta dla zwiedzających 11 listopada.

Po niespełna 4 latach od wmurowania kamienia węgielnego w piątek w Sulejówku koło Warszawy odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego. W ceremonii uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł, przedstawiciele Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, samorządowcy.

Dyrektor Supeł na briefingu prasowym po uroczystości powiedział, że muzeum jest "swoistym partnerstwem publiczno-prywatnym". "Zostało utworzone 12 lat temu, w 2008 r. przez MKiDN i Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, a trzecim partnerem w tym dziele jest miasto Sulejówek" - podkreślił.

Mówiąc o koncepcji muzeum wyjaśnił, że prywatność i rodzinny wymiar życia Piłsudskiego ilustruje miejsce, w którym rzeczywiście Piłsudski żył - dworek Milusin. "Wiedzę na temat jego działalności, kontekstu, w którym działał, można będzie zdobyć w nowym budynku na wystawie stałej, w szeregu licznych programów, zarówno edukacyjnych, naukowych, społecznych, które animujemy w naszym muzeum" - dodał.

Zaznaczył, że "wystawa stała muzeum cały czas jest w budowie". "Zabrakło nam dosłownie paru tygodni, głównie epidemia przeszkodziła nam w dokończeniu paru detali" - wyjaśnił.

"Uchylamy drzwi do muzeum, które będzie funkcjonowało w pełni od 11 listopada. Odpowiednio wcześniej będzie można rezerwować bilety i zwiedzać muzeum" - przekazał.

Zdradził, że Willa Bzów (dawna adiutantura - przyp. PAP) ma być "miejscem do działalności, spotkań wspólnie ze społecznością lokalną, z Towarzystwem Przyjaciół Sulejówka, z całym mnóstwem organizacji, które na tym terenie działają". "Sąsiedzkość jest dla nas bardzo, bardzo istotna" - podkreślił.

"To sąsiedztwo i takie zobowiązanie w stosunku do sąsiadów, którzy działali tu od lat 80-tych, żeby to muzeum powstało właśnie w Sulejówku, a nie na przykład w Warszawie oraz zobowiązanie w stosunku do osób, które tutaj sąsiadowały najbliżej z tą bardzo uciążliwą budową przez bardzo wiele lat, powoduje, że chcemy pracować wspólnie, żeby to dla Sulejówka i społeczności sulejóweckiej było muzeum, o którym mogliby mówić, że to jest nasze muzeum" - wskazał.

W Sulejówku powstał nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny, rodzaj "parku kulturowego", o łącznej powierzchni 4 ha. Kompleks tworzy część historyczna (Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin – dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku – dar żołnierzy dla ich wodza; Willa Bzów – dawna adiutantura; ogród i tereny zielone) oraz nowy budynek muzealny z wystawą stałą.

Kompleks muzealno-edukacyjny tworzy unikalne w skali całego kraju połączenie kameralności historycznego dworku i terenów wokół niego z nowoczesnością publicznej przestrzeni nowo powstającego budynku. Ideą, wyrażoną także przestrzennie, jest współistnienie tych dwóch "serc" muzeum. Dla zwiedzających jedna wizyta będzie okazją do kontaktu z wiedzą o Piłsudskim i z dziedzictwem polskiej niepodległości.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostało powołane do życia w 2008 r. przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 r. przy udziale prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Dzięki zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury i współpracy polskiego rządu, w ciągu niespełna 4 lat udało się doprowadzić do rozpoczęcia i zakończenia budowy tego muzeum.

Placówka została w całości sfinansowana z programu rządowego oraz ze środków MKiDN. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.