09.11.2019

Rodzinne warsztaty o Józefie Piłsudskim „Puk Puk, oto Ziuk”

Warsztaty „Puk Puk, oto Ziuk” w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku Warsztaty „Puk Puk, oto Ziuk” w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Pokazywanie najmłodszym historii i niepodległości Polski poprzez postać marszałka Józefa Piłsudskiego w formie zabawy i zajęć plastycznych – to główny cel warsztatów rodzinnych „Puk Puk, oto Ziuk”, które zorganizowano w sobotę w Białymstoku.

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które jest placówką Białostockiego Ośrodka Kultury grupy dzieci w wieku 6-9 lat i ich opiekunowie słuchali opowieści o marszałku - przygotowanej tak, by właśnie dzieci mogły poznać tę postać oraz tematykę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzieci obejrzały prezentację o marszałku, a potem brały udział w warsztatach plastycznych, na których wykonywały z szablonów inspirowane fotografią marszałka Piłsudskiego z jedną z córek - wąsy marszałka oraz kołnierzyk z sukienki jego córki. Poznawały przy tym także zagadnienia plastyczne takie jak symetria czy wycinanka ludowa - wyjaśniła PAP prowadząca warsztaty Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Centrum Zamenhofa.

Prowadząca warsztaty podkreśla, że na warsztatach chodzi o to, by mówić o historii metodami i na poziomie, który są w stanie rozumieć dzieci, by odwołać się do ich emocji i ich rozumienia tematu. Lewończuk-Barańczuk mówi, że dzieci poznają takie zagadnienia jak np. Sybir, rozbiory Polski, zabory, co to oznaczało i jak to odnieść do współczesności, do tego co oznacza życie w niepodległym, wolnym kraju.

Uczestnicy warsztatów poznawali postać Józefa Piłsudskiego także poprzez opowieść o jego dzieciach. "Świetnie się przy tym wszyscy bawili" - dodała Katarzyna Lewończuk-Barańczuk.

17 listopada Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie promować grę planszową pod nazwą: "Honorowy obywatel". Józef Piłsudski jest wśród honorowych obywateli Białegostoku. W opracowanej kolekcjonerskiej grze chodzi o to, by zdobyć jak najwięcej punktów za organizację lub uczestnictwo w wydarzeniach związanych z wizytą Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, która miała miejsce 21 sierpnia 1921 r.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.