28.09.2017

Sejmowa komisja kultury za ustanowieniem 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919. Źródło: Wikimedia Commons Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919. Źródło: Wikimedia Commons

Sejmowa komisja kultury poparła projekt uchwały ws. ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. "Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 stało się wspaniałym ukoronowaniem +najdłuższej wojny nowoczesnej Europy+” - głosi projekt.

Jak podkreślono w projekcie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 stało się "wielkim triumfem Polaków dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli, którym nieodłącznie towarzyszyło pragnienie połączenia się na powrót z umiłowaną Rzecząpospolitą".

"Solidnym fundamentem dążeń niepodległościowych Wielkopolan stały się takie przymioty jak żarliwy patriotyzm, niestrudzona praca u podstaw oraz autentyczny duch społecznikowski. To tytani pracy organicznej, a wśród nich m.in. gen. Dezydery Chłapowski, dr Karol Marcinkowski, Emilia Sczaniecka, Hipolit Cegielski, ks. Piotr Wawrzyniak czy Maksymilian Jackowski poprzez swoją działalność społeczną, kulturalną, gospodarczą oraz naukową, wychowując pokolenia ludzi wykształconych, świadomych swej polskości, walnie przyczynili się do późniejszego sukcesu Powstania Wielkopolskiego" - głosi projekt.

Zaznaczono w nim, że to dzięki bohaterskiemu zrywowi powstańców wielkopolskich 1918-1919, na których czele stali twórcy Armii Wielkopolskiej major Stanisław Taczak i gen. Józef Dowbor-Muśnicki, "ich determinacji oraz hojnej daninie krwi, prawie cała Wielkopolska została z powrotem włączona do odradzającej się Rzeczypospolitej". "Milczeniem nie można również pominąć wkładu mieszkańców Wielkopolski w walki powstańcze na Górnym Śląsku ani zaangażowania doskonale wyposażonej i wyszkolonej Armii Wielkopolskiej w obronę niepodległości odrodzonej Ojczyzny przed bolszewicką nawałą w 1920 r." - napisano.

W projekcie podkreślono, że kiedy skończyła się walka zbrojna mieszkańcy Wielkopolski "podjęli trud odbudowy oraz ponownego scalenia Rzeczypospolitej, wyniszczonej przez dziejową zawieruchę. W ten właśnie sposób twórczo nawiązali oni do bogatej tradycji pozytywistycznej – do dziedzictwa Ojców Założycieli nowoczesnej Wielkopolski - nastał bowiem czas, w którym +Polsce potrzeba było potu, a nie krwi+".

"Mając na uwadze wkład pokoleń Wielkopolan w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem jej odbudowę oraz istotny wpływ zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na kształt granic odrodzonego Państwa Polskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego" - dodano w projekcie.

Przedstawiciel wnioskodawców poseł Paweł Arndt (PO) zaznaczył podczas czwartkowego posiedzenia komisji, że rok 2018 to dla polskiej historii rok wyjątkowy. "To rok stulecia odzyskania niepodległości, ale także rok stulecia Powstania Wielkopolskiego. I chciałbym prosić komisję, by pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego" - mówił.

Podkreślił, że zwycięskie Powstanie Wielkopolskie spowodowało, że prawie cała Wielkopolska została włączona w granice II Rzeczpospolitej. "To ważne, bo w ten sposób ukształtowała się zachodnia granica naszej ojczyzny" - zaakcentował Arndt.

"Warto też wspomnieć, że Wielkopolanie, a przede wszystkim powstańcy wielkopolscy brali udział w walkach na terenie całego kraju m.in. na Górnym Śląsku, a także, a może przede wszystkim, w walkach o niepodległą Polskę w 1920 r. i bronili ojczyzny przed nawałnicą bolszewicką" - zaznaczył.

Jak dodał, w uchwale wymieniono także znamienitych Wielkopolan takich jak Dezydery Chłapowski, Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski czy ks. Piotr Wawrzyniak. "Ich praca, ich patriotyzm, ta praca organiczna, która nieodłącznie wiąże się z Wielkopolską kształtowały postawy Wielkopolan i niewątpliwie miały wpływ na to, co wydarzyło się później, oczywiście myślę o powstaniu wielkopolskim. To ważne wydarzenie w historii naszego kraju, naszej ojczyzny dlatego proszę o pozytywną opinię komisji w sprawie tej uchwały" - dodał poseł.

Członkowie komisji przychylili się do jego prośby, wprowadzając do projektu poprawki językowe zaproponowane przez Biuro Legislacyjne. Projekt uchwały ze zmianami został przez komisję jednogłośnie poparty. Sprawozdawcą została poseł Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). (PAP)

Autor: Anna Kondek-Dyoniziak

Edytor: Agata Zbieg

akn/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.