03.03.2018

Synod Diecezji Mazurskiej przyjął oświadczenie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Kościół ewangelicko-augsburski p.w. Chrystusa Zbawiciela w Olsztynie. Fot. PAP/J. Ochoński Kościół ewangelicko-augsburski p.w. Chrystusa Zbawiciela w Olsztynie. Fot. PAP/J. Ochoński

Rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę powinna być bodźcem do refleksji nad teraźniejszością i przyszłością narodu, w tym także do zastanowienia się nad modelem współczesnego patriotyzmu - uznali ewangelicy, członkowie Synodu Diecezji Mazurskiej.

Oświadczenie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przyjęto w sobotę podczas 3. sesji VI Synodu Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w Mikołajkach.

Ewangelicy w oświadczeniu napisali, iż rocznice, "takie jak ta, napełniają dumą i dają sposobność do świętowania tego, co najlepsze w historii Rzeczpospolitej". "Pozwalają uczcić i upamiętnić wszystkich tych, którzy przez wieki poświęcali swoje życie, wolność i dobrobyt w służbie Ojczyźnie, czyli swoim bliźnim. Powinny być jednak również bodźcem do refleksji nad teraźniejszością i przyszłością Narodu. W tym do zastanowienia się nad modelem współczesnego patriotyzmu i wizją społeczeństwa obywatelskiego na miarę XXI w" - wskazali.

"Dlatego my, ewangelicy, członkowie Synodu Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, wyrażamy swój zdecydowany i stanowczy sprzeciw wobec wszelkich form rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu, nacjonalizmu i wszelkich ideologii mających u podstaw nienawiść i pogardę dla drugiego człowieka"- podkreślili.

Dodali, że "jako spadkobiercy pięciowiekowej tradycji mazurskiego ewangelicyzmu w przeszłości wiele wycierpieli za wierność swojej ewangelickiej wierze oraz językowi polskiemu ukształtowanemu w dobie i dzięki Reformacji". "Nie wystarczyło to jednak, aby w dobie komunizmu, uznać Mazurów i traktować nas jako obcych na własnej ziemi. Dlatego tym bardziej bliski jest nam los mniejszości narodowych, etnicznych czy religijnych, które z uwagi na swoją odrębność i przywiązanie do tradycji spotykają się z nieprzyjemnościami i pogardą" - zaznaczyli.

Ewangelicy podkreślili, że "z obawą obserwują nasilające się ataki na tle rasowym i budzące się demony nienawiści". "Także i nasza mazurska ziemia nie jest od nich wolna. To tu doszło do ataków na społeczność muzułmańską (w Ełku - PAP)), zbezczeszczenia kaplicy ewangelickiej (w Białej Piskiej - PAP), próby zorganizowania koncertu zespołów związanych z ideologią nazistowską (w Ostródzie - PAP), oraz marszu środowisk skrajnie prawicowych (w Hajnówce - PAP)- przypomnieli.

"Chcemy, aby w naszym Kraju – w naszym wspólnym domu – wszyscy, niezależnie od pochodzenia, religii i wyznawanych poglądów, mogli bezpiecznie żyć i pracować budując w ten sposób silne i dostatnie państwo. Tak, jak czyniliśmy to od wieków udzielając schronienia cierpiącym prześladowania, a nasi przodkowie stworzyli pierwszy w historii dokument gwarantujący (od luterańskich Prus przez katolickie Mazowsze po prawosławną Ruś) pokój między religiami. Akt ten zwany Konfederacją Warszawską był nie tylko ukoronowaniem złotego wieku polskiej tolerancji, ale i dał podwaliny pod budowę społeczeństwa obywatelskiego, bogatego w różnorodności" - wskazali ewangelicy. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ amac/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.