09.01.2022

Ustanowienie święta Powstania Wielkopolskiego początkiem systematycznej edukacji nt. zrywu

Inscenizacja historyczna w ramach obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Poznań, 27.12.2021. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Inscenizacja historyczna w ramach obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Poznań, 27.12.2021. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Podmioty, które zainicjowały ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nie kończą wspólnej pracy związanej z upowszechnianiem wiedzy o zrywie. Niebawem do resortu edukacji trafić mają propozycje zajęć w szkołach nt. insurekcji i jej następstw.

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom święto państwowe po raz pierwszy obchodzone było 27 grudnia 2021 r. – w 103. rocznicę wybuchu insurekcji.

"Doprowadzenie do ustanowienia święta państwowego nie kończy naszej pracy. Postanowiliśmy dalej działać w tej grupie sześciu podmiotów na rzecz popularyzacji i podkreślenia wagi powstania wielkopolskiego. W pierwszym kwartale tego roku chcielibyśmy zaproponować ministrowi edukacji sposób opowiadania o powstaniu uczniom szkół podstawowych i średnich" – powiedział PAP dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.

Jak dodał, już ruszyły prace nad opracowaniem pomysłów na świętowanie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w grudniu tego roku. "Te pomysły muszą być obliczone przede wszystkim na wyjście z tym przesłaniem zwycięstwa, z naszą historią w Polskę, do innych regionów" - powiedział.

Terlecki przypomniał, że 27 grudnia ub. roku w Krakowie, na wieży Bazyliki Mariackiej zawieszona została chorągiew powstańcza. W akcji wzięła udział grupa rekonstrukcyjna z Jarocina.

"Rekonstruktorzy w mundurach Wojsk Wielkopolskich z 1919 roku rozdawali w Krakowie okolicznościowe powstańcze rozety, opowiadali chętnym o znaczeniu powstania wielkopolskiego. Chcemy, by przy świętowaniu kolejnych rocznic powstania podobnych wydarzeń w różnych miastach kraju było dużo więcej" – powiedział Przemysław Terlecki.

Zdaniem dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, wzbudzanie społecznej potrzeby manifestowania radości przy okazji nowego święta państwowego to zadanie nie tylko na obecny rok, ale i następne lata.

"Nawet w Poznaniu 27 grudnia, w obchodzony po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego niewiele było flag na balkonach, na domach. Wywieszanie flag - sposób manifestowania radości, dumy - nie jest rzeczą, którą można nakazać, wymusić. Tu potrzeba systematycznej edukacji, działań popularyzatorskich" - powiedział.

"Polacy już coraz częściej wiedzą, dlaczego 11 listopada warto, należy wywiesić flagę. Będziemy przekonywać, że 27 grudnia to też bardzo ważna data, gdy tej flagi nie powinno zabraknąć" – dodał Terlecki.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.