06.11.2022

W imieniu prezydenta złożono kwiaty przed sarkofagiem Ignacego Jana Paderewskiego

Fot. Przemysław Keler / KPRP Fot. Przemysław Keler / KPRP

Z okazji rocznicy urodzin przed sarkofagiem Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty, kompozytora, męża stanu, jednego z Ojców niepodległości – złożono kwiaty w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy – podaje w niedzielę Kancelaria Prezydenta.

Ignacy Jan Paderewski urodził się 6 listopada 1860 roku (18 listopada według kalendarza gregoriańskiego). Był nie tylko wybitnym pianistą i kompozytorem, ale też działacz na rzecz odbudowy niepodległej Polski, premierem oraz przewodniczącym Rady Narodowej RP, uznawanym za jednego z ojców niepodległości.

"Z okazji rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, złożono kwiaty przed sarkofagiem wybitnego pianisty, kompozytora, męża stanu – jednego z Ojców niepodległości" - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r. jako premier i minister spraw zagranicznych stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Paderewski naukę gry na pianinie rozpoczął jako 12-latek w warszawskim Instytucie Muzycznym. W celu doskonalenia warsztatu dwukrotnie wyjeżdżał do Królewskiej Akademii Muzycznej w Berlinie, gdzie poznał wielu czołowych kompozytorów i wirtuozów owego czasu, m.in. Richarda Straussa, Antoniego Rubinsteina i Pabla de Sarasatego.

Kontakty te oraz wpływy Heleny Modrzejewskiej skłoniły go do rozpoczęcia kariery pianisty. Dzięki pierwszemu występowi w Krakowie w październiku 1884 roku zdobył fundusze na wyjazd do Wiednia, gdzie uczył się pod kierunkiem Teodora Leszetyckiego.

Paderewski był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r. jako premier i minister spraw zagranicznych stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Ignacy Jan Paderewski zmarł 29 czerwca 1941 r. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.