07.09.2017

W Łodzi rozpoczął się "Piłsudski - Festiwal"

Józef Piłsudski. 1899 r. Źródło: Wikimedia Commons Józef Piłsudski. 1899 r. Źródło: Wikimedia Commons

Debatą "A kolor jego jest czerwony… - Piłsudski a socjalizm" rozpoczął się w czwartek w Łodzi festiwal, którego bohaterem jest marszałek Józef Piłsudski. Wydarzenia - m.in. dyskusje, koncert i gra miejska - przybliżające postać Naczelnika potrwają do 15 grudnia.

"Piłsudski - Festiwal" odbywa się w ramach obchodów w Łodzi 150. rocznicy urodzin marszałka, która przypada 5 grudnia br.

"Okrągła rocznica urodzin to tylko pretekst do przybliżenia życia i działalności Piłsudskiego. Uznaliśmy, że ta postać jest tak ważna dla historii Polski, tak wielobarwna, ale jednocześnie wiele aspektów jej biografii wciąż jest nieznanych. Dlatego warto przypomnieć je gruntownie" - zapowiedział koordynator przedsięwzięcia dr Mikołaj Mirowski z Domu Literatury w Łodzi.

Dodał, że czasie trwania festiwalu dokonania marszałka Piłsudskiego będą przedstawiane na wiele sposobów - m.in. poprzez debaty na temat różnych wymiarów działalności i życia marszałka, w których wezmą udział historycy, publicyści, twórcy kultury. Zaplanowano także pokazy filmowe, koncert, konkursy i grę miejską.

Najważniejszą częścią programu są dyskusje panelowe "Piłsudski (nie)znany". W czwartek ten cykl zainaugurowała debata pt. "A kolor jego jest czerwony… - Piłsudski a socjalizm". O stosunku Piłsudskiego do socjalizmu i ewolucji jego poglądów, w łódzkim Domu Literatury dyskutowali historycy - prof. Andrzej Friszke z Instytutu Studiów Politycznych PAN i prof. Paweł Samuś z Katedry Historii Polski Najnowszej UŁ oraz publicysta Roman Kurkiewicz.

"Przyjęło się myśleć o Piłsudskim, jako o szermierzu niepodległości, naczelniku państwa, pogromcy bolszewików z 1920 roku, czy autorze zamachu majowego, a nie pamięta się o całej drodze Piłsudskiego - członka Polskiej Partii Socjalistycznej, towarzysza Ziuka, kolportera +Robotnika+. Ten cały komponent jego działalności rewolucyjno-socjalistycznej w powszechnej świadomości jest mało znany" - tłumaczył dr Mirowski.

Tytuły pozostałych paneli to: "Opatrzność czy geniusz? Spór o cud na Wisłą", "Piłsudskiego przekleństwo peryferii - od międzymorza po politykę równowagi", "Król duch na miarę czasów - literatura i poezja o Marszałku", "Zamach majowy i stan wojenny, czyli wojna domowa po polsku", "Spadkobiercy, czyli piłsudczycy bliżsi i dalsi", "Polski superbohater - Piłsudski a popkultura" i "Piłsudski vs. Dmowski - wieczni rywale".

Dyskusje poprzedzi pokaz kolejnych odcinków serialu w reż. Andrzeja Trzos-Rastawieckiego "Marszałek Piłsudski", które będą stanowić wprowadzenie do rozmów.

Twórcy festiwalu zachęcają łodzian do udziału w grze miejskiej "Łódzkie ścieżki Ziuka", którą zaplanowano na 22 września. Jej uczestnicy będą mieli okazję prześledzić szlaki łódzkiego epizodu w życiu Józefa Piłsudskiego. Marszałek do Łodzi przybył jesienią 1899 r., a w nocy z 21 na 22 lutego 1900 r. został aresztowany i z mieszkania na ul. Wschodniej przetransportowany do więzienia na ul. Długiej (dzisiaj Gdańskiej).

Punktami zwrotnymi gry będą m.in.: dom Piłsudskiego, Plac Wolności, skrzyżowanie Piotrkowskiej z Zieloną, gdzie mieścił się dawny skład Tybera i skąd pochodził papier do druku wydanych przez Piłsudskiego w Łodzi numerów pisma "Robotnik". Uczestnicy gry odwiedzą także budynek dawnego więzienia na Gdańskiej, w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Wśród pozostałych atrakcji festiwalu są konkursy plastyczne - na komiks historyczny poruszający wybrany fragment biografii Piłsudskiego oraz "Odyseje Piłsudskiego". Cykl imprez potrwa do 15 grudnia.

Organizatorem festiwalu jest łódzki Dom Literatury przy wsparciu Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra" oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Jednym z patronów medialnych festiwalu jest portal historyczny dzieje.pl. (PAP)

Autor:Bartłomiej Pawlak

Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)

bap/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.