22.04.2022 aktualizacja 04.06.2022

W Raszynie zaczął swoją trasę mobilny Teatr Historii „Niepodległa”

W piątek w Raszynie pod Warszawą swój objazd po Polsce zainaugurowało mobilne centrum „Niepodległa”. Pojazd, którego wnętrze prezentuje historię polskiej niepodległości, odwiedzi 40 miejscowości w kraju. Zwiedzanie mobilnego muzeum jest bezpłatne.

"Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" to przedsięwzięcie mobilne, to ciężarówka zaadaptowana na multimedialne centrum edukacyjne, z którym odwiedzimy w tym roku 40 miejscowości na terenie całej Polski. Ruszamy w Raszynie, a później Teatr Historii "Niepodległa" rusza w trasę i będziemy w każdym z szesnastu województw" - powiedział PAP dyrektor Biura "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk. Dodał, że w ciągu dnia zwykle przychodzą zaplanowane grupy szkolne.

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" mieści się we wnętrzu ciężarówki. Wystawa przedstawia historię okresu pierwszych lat II Rzeczpospolitej Polski w formie ciekawostek historycznych.

W 2022 roku mobilny Teatr Historii "Niepodległa" odwiedzi czterdzieści miejscowości w Polsce. Każdy postój potrwa trzy dni. "W tym roku podwoiliśmy stawkę. Dzięki dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego możemy odwiedzić czterdzieści miast. Projekt jest rozwojowy: chcielibyśmy zakupić dodatkowo takie tiry, żeby trafić przynajmniej do każdego powiatu. Cała idea programu wieloletniego +Niepodległa+ opiera się na zaangażowaniu lokalnych społeczności" - wyjaśnił Kirejczyk.

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" mieści się we wnętrzu ciężarówki. Wystawa przedstawia historię okresu pierwszych lat II Rzeczpospolitej Polski w formie ciekawostek historycznych. "Odwiedziny w mobilnym Wirtualnym Teatrze Historii +Niepodległa+ to atrakcyjna forma wspólnego spędzania czasu dla starszych i młodszych. Wystawa została dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu" - poinformowało w komunikacie Biuro programu "Niepodległa".

Uczestników wydarzenia oprowadziła kuratorka wystawy Halina Przebinda. Opowiedziała o przedsięwzięciu, zwracając uwagę zarówno na walory estetyczne, nowoczesną formę wystawy jak i historyczną wymowę.

"Wystawa została w tym roku rozszerzona o strefę dla najmłodszych, a miłośnicy nowych technologii będą mogli poznać historię ciekawych bohaterów II RP dzięki trzem fabularnym filmom VR z serii: +Niepodległa w kadrze+" - podkreśla Biuro Programu "Niepodległa". Zwiedzający mają też możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z wybranym ojcem niepodległości w specjalnej fotobudce.

Na wystawie można prześledzić m.in. przebieg Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Ekspozycji towarzyszy głos marszałka Józefa Piłsudskiego, który wita i żegna zwiedzających. "Wystawa została w tym roku rozszerzona o strefę dla najmłodszych, a miłośnicy nowych technologii będą mogli poznać historię ciekawych bohaterów II RP dzięki trzem fabularnym filmom VR z serii: +Niepodległa w kadrze+" - podkreśla Biuro Programu "Niepodległa". Zwiedzający mają też możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z wybranym ojcem niepodległości w specjalnej fotobudce.

Wstęp jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy. Trasę, jaką przemierzy wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" można śledzić na stronie www.niepodlegla.gov.pl a także profilu https://facebook.com/Niepodlegla1918. Trasa potrwa do października 2022 roku. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków MKiDN a jego mecenasem jest PKN ORLEN.(PAP)

Autor: Paweł Auguff

pau/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.