17.05.2020

W Winnicy upamiętniono 100. rocznicę spotkania J. Piłsudskiego i S. Petlury

Symon Petlura i Józef Piłsudski w czasie wyprawy kijowskiej, Winnica, kwiecień 1920 r. Źródło: Wikimedia Commons Symon Petlura i Józef Piłsudski w czasie wyprawy kijowskiej, Winnica, kwiecień 1920 r. Źródło: Wikimedia Commons

W Winnicy, w środkowej części Ukrainy, w sobotę upamiętniono spotkanie marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Semena Petlury, do którego doszło dokładnie 100 lat temu na dworcu kolejowym w tym mieście. Odbyła się także premiera okolicznościowego znaczka pocztowego.

Kwiaty przed ustanowioną w 2014 roku tablicą pamiątkową na ścianie dworca złożyli konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński i burmistrz miasta Serhij Morhunow - poinformował na Facebooku Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Jak zaznaczono, symbolicznym akcentem wydarzenia był udział dwóch rekonstruktorów w mundurach armii polskiej i ukraińskiej z roku 1920. Konsulat przekazał także, że na uroczystości byli obecni Jurij Łehun, dyrektor Archiwum Obwodowego w Winnicy, i Ołeksandr Fedoryszen, dyrektor Centrum Historii Winnicy.

Podczas uroczystości zwrócono uwagę, że tegoroczne obchody, związane z 100. rocznicą sojuszu Piłsudski-Petlura, miały mieć znacznie szerszy zasięg - planowano m.in. zorganizowanie międzynarodowej konferencji naukowej, prezentację niepublikowanych wspomnień Zdzisława Grocholskiego, który współorganizował spotkanie Piłsudskiego z Petlurą w Winnicy, oraz rekonstrukcję przemarszu wojsk polskich i ukraińskich główną ulicą miasta. "Niestety ze względu na epidemię plany te należało odłożyć" - podkreślił konsulat.

Po zakończeniu uroczystości Damian Ciarciński wraz z Jerzym Wójcickim, prezesem organizacji polskiej Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków w Winnicy, złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą Piłsudskiemu w centrum miasta - czytamy na Facebooku polskiej placówki.

Konsulat poinformował również w sobotę o premierze znaczka pocztowego „100-lecie spotkania naczelników Polski i Ukrainy”, w której wziął udział polski konsul.

W kwietniu 1920 r. w Warszawie podpisano polsko-ukraińską umowę międzyrządową, nazywaną powszechnie umową Piłsudski-Petlura, określającą wspólną granicę obu państw i zasady przyszłej współpracy. Wojsko Polskie, wraz z żołnierzami Petlury, wkroczyło do Kijowa 7 maja 1920 r., wyzwalając miasto spod okupacji bolszewickiej. Dwa dni później przez centrum Kijowa przemaszerowała wspólna defilada wojsk polskich i ukraińskich.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ mal/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.