19.10.2018

Warszawa: wyłoniono zwycięski projekt pomnika Wojciecha Korfantego

Wojciech Korfanty. Fot, NAC Wojciech Korfanty. Fot, NAC

Praca Karola Badyny z „Pracowni Rzeźby Forma” z Krakowa zwyciężyła w konkursie na projekt warszawskiego pomnika Wojciecha Korfantego. Głównym elementem koncepcji jest postać przywódcy niepodległościowego Górnego Śląska.

Na ogłoszony 4 czerwca br. przez stołeczny Ratusz konkurs nadesłano 11 prac. Zwyciężył projekt Karola Badyny z "Pracowni Rzeźby Forma" z Krakowa. Otrzymał pierwszą nagrodę w kwocie 40 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie koncepcji pokonkursowej.

"Pomnik stanie w ważnym miejscu Warszawy, przy Trakcie Królewskim, gdzie zostały już wcześniej ulokowane monumenty wybitnych Polaków i +ojców założycieli+ naszej niepodległości. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości na tej swoistej ścieżce historycznej przybędzie już wkrótce kolejna wielka postać – Wojciech Korfanty" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, cytowana w komunikacie przesłanym PAP.

Pracę doceniono ze względu na "najwyższą atrakcyjność formy plastycznej, umiejętne wkomponowanie w otoczenie i dobrą ekspozycję w przestrzeni publicznej". Zdaniem jury kompozycja pomnika wyraźnie eksponuje postać Wojciecha Korfantego jako męża stanu. Najwyżej oceniono "czytelność ideową upamiętnienia, wielowartościowość i głębię przekazu, a także siłę wyrazu dostosowaną do zastosowanych środków".

Sąd konkursowy zalecił m.in. "zmianę wyrazu opracowania granitowej bryły pomnika" oraz ograniczenie inskrypcji do napisu "Wojciech Korfanty, 1873-1939, polityk, chrześcijański demokrata".

Nagrodę drugą w kwocie 25 tys. zł otrzymała praca zespołu "Kucharski Architekci Robert Kucharski" Warszawa i Andrzej Szczepaniec Nowy Jork. Zdobyła uznanie sędziów z uwagi na "oszczędne gospodarowanie środkami wyrazu oraz oryginalną formę kompozycji otoczenia pomnika". Doceniono także "elegancję przedstawionej postaci oraz wyjątkowo staranne dopracowanie rysów twarzy".

Jury przyznało dodatkową nagrodę w formie wyróżnienia w wysokości 15 tys. zł dla pracy Aleksandra Śliwy z Krakowa. Doceniono "uproszczoną formę, lapidarność przekazu i rzeźbiarskie podejście do zagospodarowania bezpośredniego otoczenia tworzącego integralną część pomnika".

Pomnik Wojciecha Korfantego ma stanąć u zbiegu al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli. Jego koszt ma wynieść 1,5 mln zł.

Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-12 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-18), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W latach 1918-1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-30 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Był wydawcą dzienników "Rzeczpospolita" i "Polonia". Będąc na emigracji został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej. Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r. Jego pogrzeb w Katowicach, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną Ślązaków. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.