25.10.2019

Wystawa prezentująca 100 lat działalności Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe w Poznaniu: płaszcz gen. Daniela Konarzewskiego, dowódcy dywizji Wielkopolskiej. 1936 r. Fot. NAC Wielkopolskie Muzeum Wojskowe w Poznaniu: płaszcz gen. Daniela Konarzewskiego, dowódcy dywizji Wielkopolskiej. 1936 r. Fot. NAC

Uroczystego otwarcia Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego dokonał 27 października 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, podczas wizyty w Poznaniu. W niedzielę, dokładnie 100 lat po tamtym wydarzeniu, muzeum zaprezentuje wystawę ukazującą wiek swojej działalności.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe powstało 9 maja 1919 roku jako instytucja wojskowa powołana rozkazem Głównodowodzącego Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Uroczystego otwarcia dokonał 27 października 1919 roku Józef Piłsudski.

Dokładnie 100 lat po tamtych wydarzeniach, w niedzielę 27 października, otwarta zostanie wystawa „Wielkopolskie Muzeum Wojskowe 2019-2020”, która ma zarówno uświetnić setną rocznicę otwarcia muzeum, jak i przybliżyć historię działalności placówki.

Kierownik Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i zarazem jeden z kuratorów wystawy Jarosław Łuczak przypomniał, że placówka początkowo mieściła się w oficynie kamienicy przy Al. Marcinkowskiego, później w „Domu Żołnierza Polskiego” na terenie Koszar 58 Pułku Piechoty Wlkp. przy ul. Grunwaldzkiej, zaś w 1923 roku muzeum przeniesiono do budynku wydzielonego z Centralnej Składnicy Artyleryjskiej przy ówczesnej ul. Artyleryjskiej.

„Do 1939 roku muzeum zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy obiektów i było obok Muzeum Wojska w Warszawie drugą w kraju wojskową instytucją o profilu historyczno-wojskowym. Przed wybuchem II wojny światowej najcenniejsze zbiory ewakuowano na wschód i tam utracono. Te, które pozostały na miejscu, zostały wywiezione do muzeów niemieckich lub zniszczone przez niemieckie władze okupacyjne” – podkreślił Łuczak.

Dodał, że podjęte po zakończeniu działań wojennych próby odrodzenia muzeum zakończyły się niepowodzeniem. Stosunek władz państwowych i wojskowych zmienił się dopiero po wydarzeniach 1956 roku. Muzeum odtworzono jako oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu w oparciu o znajdującą się w nim kolekcję militariów. Pomocy udzieliło także Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Muzeum nie wróciło do przedwojennej siedziby; obecnie mieści się na poznańskim Starym Rynku.

Jak tłumaczyła jedna z kuratorek ekspozycji Anna Szukalska-Kuś, głównym założeniem wystawy jest przybliżenie dziejów muzeum. „Zwiedzający znajdzie m.in. archiwalne dokumenty, fotografie, wycinki prasowe, które odnoszą się do czasów przed II wojną światową, czyli tego pierwszego okresu 1919-1939. Niektóre z prezentowanych eksponatów są zupełnie wyjątkowe i dają też obraz pracy muzealników przez dziesięciolecia” – podkreśliła.

Wystawę „Wielkopolskie Muzeum Wojskowe 2019-2020” można będzie oglądać od niedzieli do 16 maja 2020 roku. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wj/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.