27.02.2018 aktualizacja 28.02.2018

Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej: sto ksiąg na stulecie niepodległości

"Polski duch wolności. Sto książek na stulecie odzyskania niepodległości" "Polski duch wolności. Sto książek na stulecie odzyskania niepodległości"

Najcenniejsze polonika ze swych zbiorów pokaże Książnica Cieszyńska na wystawie, która zostanie otwarta w piątek. "Każda z tych ksiąg to unikalny pomnik narodowej pamięci i tożsamości" - powiedział Artur Lewandowski z Książnicy.

"Te księgi stworzyły Polskę. Na wystawie pojawią się najistotniejsze ze względu na kulturotwórczą wartość dzieła, w których na przestrzeni stuleci wyrażał się duch polskiej wolności, inspirujący Polaków pod zaborami do heroicznej walki o niepodległość i byt narodowy ojczyzny. To wiekopomne zabytki piśmiennictwa polskiego – począwszy od zachowanych świadectw pochodzących z wieków średnich po 1918 r." – podkreślił Artur Lewandowski, współautor wystawy.

Ekspozycja podzielona będzie na części poświęcone tradycji religijnej, historiografii, literaturze pięknej, filozofii oraz myśli społeczno-politycznej.

Piątkowy wernisaż wystawy uświetni prezentacja największej księgi w zbiorach Książnicy. To średniowieczny rękopiśmienny graduał maryjny zawierający polskojęzyczny tekst i zapis nutowy najstarszej pieśni religijnej, będącej równocześnie pierwszym hymnem Polaków – Bogurodzicy. Księga ma wymiary 66 na 43 cm. "Jest ona jednym z najcenniejszych rękopisów w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej. Z tego względu pojawi się tylko na wernisażu. Potem przypominały o niej będą zdjęcia i opis" – powiedział Lewandowski.

Pracownik Książnicy dodał, że na wystawie honorowe miejsce znajdą pierwodruki najstarszych przekładów Pisma Świętego na język polski, których dokonali zarówno katolicy jak w przypadku Biblii Leopolity i Biblii Jakuba Wujka, jak i protestanci, którzy przełożyli Biblię Gdańską, Biblię Brzeską, czy Biblię Szymona Budnego.

"Różnorodność i bogactwo literatury sakralnej unaocznią eksponaty unikatowe, jak najstarszy mszał z 1505 r., Reformowany Katechizm Królewiecki z 1560 r., potrydencki Brewiarz Rzymski z 1647 r., czy najstarszy modlitewnik napisany w gwarze śląskiej z 1761 r." – dodał Lewandowski.

Na wystawie zaprezentowane zostaną pomniki polskiego pisarstwa historycznego, począwszy od pierwszych kronikarzy opisujących powstanie i najwcześniejsze dzieje państwa polskiego, aż po analizy wydarzeń historycznych 1918 r. pióra Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Wśród zabytków historiografii na uwagę zasługują dzieła Wincentego Kadłubka, Jana Długosza, Macieja z Miechowa oraz Marcina Kromera.

Wśród arcydzieł literatury pięknej znajdą się jedne z najwcześniejszych wydań dzieł Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja, kanon literatury barokowej wyznaczany przez dzieła Jana Andrzeja Morsztyna i "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska, oświeceniowe dzieła Ignacego Krasickiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, czy najstarsza polska encyklopedia "Nowe Ateny" Benedykta Chmielowskiego. "W osobnej gablocie zaprezentowanych zostanie kilka szczególnie pięknych i cennych wydań naszego eposu narodowego +Pana Tadeusza+. Pośród cymeliów romantyzmu znajdą się m.in. pierwodruki +Beniowskiego+ Juliusza Słowackiego, +Nie-boskiej komedii+ Zygmunta Krasińskiego oraz poezji Cypriana Kamila Norwida" – dodał współtwórca wystawy.

Na wystawie podziwiać będzie można piśmiennictwo pozytywistyczne, w tym utwory Henryka Sienkiewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Elizy Orzeszkowej i Bolesława Prusa.

"Podróż przez dzieje ojczystej literatury do 1918 r. zwieńczą najważniejsze dokonania polskiej literatury modernistycznej, na czele z +Weselem+ Stanisława Wyspiańskiego oraz poezjami Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego czy Kazimierza Przerwy-Tetmajera" – powiedział Lewandowski.

Książnica zaprezentuje też znajdujące się w jej zbiorach traktaty polityczne i akty prawne, m.in. "O poprawie Rzeczypospolitej" Andrzeja Frycza Modrzewskiego i "Statuta Regni Poloniae" Jana Herburta. "Wystawione zostaną pisma króla Stanisława Leszczyńskiego, traktaty Hugona Kołłątaja, Stanisława Staszica oraz Stanisława Konarskiego, a zwłaszcza dwa szczególnie istotne świadectwa polskiego ducha niepodległości – państwowa relikwia, jaką jest Konstytucja 3 maja 1791 r. oraz Ustawy Komisji Edukacji Narodowej" – powiedział Lewandowski.

W części poświęconej polskiej myśli filozoficznej zaprezentowane zostaną m.in. średniowieczne komentarze do dzieł Arystotelesa autorstwa Jana z Głogowa, nauczyciela Mikołaja Kopernika.

Wystawę "Polski duch wolności. Sto książek na stulecie odzyskania niepodległości", której autorami są Halina Morawiec i Artur Lewandowski, zwiedzać będzie można w Książnicy Cieszyńskiej do 22 czerwca.

Zbiory Książnicy Cieszyńskiej liczą około 120 tys. woluminów, w tym ponad 16,5 tys. starodruków, 46 inkunabułów i 17 tys. rękopisów. Najcenniejszą częścią jest księgozbiór ks. Leopolda Szersznika. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.