15.08.2019

Życie Górnoślązaków w okresie powstań i plebiscytu na wystawie w Bytomiu

wystawy „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”. wystawy „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”.

Mieszkańcy Górnego Śląska w latach 1919-1921 żyli w warunkach wszechobecnej agitacji polskiej i niemieckiej, która wpływała na ich codzienne życie – wskazują autorzy wystawy „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”.

Od czwartku do końca października wystawę można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

CZYTAJ TAKŻE

"Codzienność ludzi mieszkających na Górnym Śląsku w tym okresie determinowała naprawdę wszechobecna polska i niemiecka agitacja propagandowa, nieprzebierająca w środkach, momentami bezwzględna, robiąca wszystko, by przeciągnąć na swoją stronę i zdyskredytować przeciwnika" – powiedział PAP kurator wystawy dr Przemysław Jagieła.

"Na przykłady agitacji można się było natknąć dosłownie wszędzie, również w kościele czy szkole, gdzie np. zabraniano uczniom brać udział w imprezach kulturalnych, oświatowych czy sportowych, organizowanych przez Polski Komisariat Plebiscytowy. Zdarzało się, że dzieci miały w szkole kłopoty z powodu poglądów rodziców" – dodał.

CZYTAJ TAKŻE

Na ekspozycji zaprezentowano oryginalne plakaty i afisze – instrumenty zarówno polskiej, jak i niemieckiej walki plebiscytowej. Są też odznaczenia, odznaki, sztandary, ulotki, broszury propagandowe, znaczki plebiscytowe, monety, prasę, dokumenty osobiste czy fotografie. Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny - warsztaty, prelekcje i wykłady. Wpisuje się ona w trwające obchody stulecia Powstań Śląskich. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale sejmowej: "Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym". (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ godl/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.