07.06.2021

MKDNiS: wyniki naboru wniosków do Programu Wieloletniego „Niepodległa” na rok 2021

Prawie 1 mln 900 tys. zł zostanie przekazanych na realizację 16 zwycięskich projektów w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na rok 2021, skierowanego do instytucji podległych i współprowadzonych przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu – poinformowało MKDNiS.

Jak napisano na stronie ministerstwa, "etap oceny formalnej pozytywnie przeszły 72 wnioski, w których wnioskodawcy wystąpili o dofinansowanie w łącznej kwocie 12 286 441 zł".

Przekazano, że całkowity budżet Programu na rok 2021 wynosił 1 mln 877 tys. zł, a wnioskodawcy mogli ubiegać się o dofinansowanie jednego projektu w maksymalnej kwocie 250 tys. zł. Dofinansowanie przyznano 16 instytucjom z najwyższą punktacją na liście rankingowej. Na ich realizację rozdysponowano środki w wysokości 1 mln 872 tys. 710 zł.

Wśród instytucji, które otrzymają dofinansowanie, znalazły się m.in. Instytut Śląski w Opolu, Zamek Królewski na Wawelu-Państwowe Zbiory Sztuk, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

MKDNiS podało, że "ze względu na znaczącą dysproporcję pomiędzy kwotą wnioskowaną a wysokością środków dostępnych w budżecie Programu, Koordynator zaproponował proporcjonalne obniżenie wysokości przyznanych dotacji". "W przypadku 5 najwyżej punktowanych projektów (od 75,5 do 80 pkt) przyznano dofinansowanie w wysokości 85 proc. kwoty wnioskowanej, kolejnym 5 instytucjom (od 70 do 74,5 pkt) – 75 proc. kwoty wnioskowanej, pozostałym 6 beneficjentom (od 69 do 69,5 pkt) – 65 proc. kwoty wnioskowanej" - wyjaśniono.

Wskazano, że "instytucje, którym nie udało się uzyskać finansowania w ramach programu, zostają automatycznie umieszczone na liście rezerwowej Schematu 1A". "Instytucje z listy rezerwowej będą mogły liczyć na otrzymanie dofinansowań zgodnie z pozycją na liście w przypadku pojawienia się dodatkowych środków lub oszczędności w budżecie Programu" - dodano. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.